Ak si každé ráno dáte šálku dobrej kávy na prebratie mali by ste vedieť, že to nie je jej jediný účinok na organizmus. Aj keď kofeín, ktorý je v káve obsiahnutý vám dodá energiu, môže tento nápoj vplývať na organizmus aj inak. Šálka kávy obsahuje množstva antioxidantov, ktoré priaznivo vplývajú na celý organizmus vrátane pleti.

Rosacea

Káva vám môže pomôcť s niektorými kožnými problémami. Možno sa to nezdá, ale podľa posledných výskumov môže zmierniť príznaky rosacey. Podľa výsledkov štúdie môže káva zmierniť rozširovanie krvných ciev a znížiť tak riziko začervenania pleti.

Rosacea – zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pleti spôsobené rozšírením krvných vlásočníc v pokožke.

Predpokladá sa, že je za tým množstvo kofeínu, ktorého je najviac práve v kávových zrnách. Kofeín sa nachádza aj v čokoláde, čaji alebo energetických nápojoch ale nie v takom množstve ako v káve. Konzumáciou iných zdrojov kofeínu sa požadované účinky nedostavili.

Riziko vzniku rosacei bolo u žien, ktoré pili minimálne 4 šálky kávy denne nižšie o 23% než u žien, ktoré pili len jednu šálku denne. Aj keď na potvrdenie výsledkov sú potrebné ďalšie výskumy a testy už teraz sa zdá, že kofeín v káve môže zmierniť začervenanie pleti. To ale nie je jediný účinok kávy na pokožku.

Ďalšie účinky kávy na pleť

Množstvo antioxidantov, ktoré káva obsahuje zachytávajú voľné radikály čím zabraňujú poškodzovaniu zdravých buniek. Okrem toho má káva aj protizápalové účinky. Kombináciou týchto účinkov sa tak zo šálky kávy stáva účinný bojovník proti starnutiu pleti.

Protizápalové účinky kávy môžu zmierniť aj tvorbu akné.

Káva obsahuje niacín, vitamín B3, ktorý pomáha predchádzať niektorým formám rakoviny kože.

Ak vás trápi celulitída doprajte si kávový peeling (o pojme peeling sa viac dozviete tu). Usadeninu z kávy nevyhadzujte ale zmiešajte ju s olivovým olejom a zmes naneste na pokožku. Krúživými pohybmi masírujte kožu. Okrem odstránenie mŕtvych kožných buniek zvýšite krvný obeh v danom mieste čím sa zmierni celulitída.