Na odporúčanie prešovských domorodcov sme sa počas našich potuliek druhým najväčším mestom východu zastavili v kaviarni Christiania. Podnik mal povesť ako alternatívny a kultúrne založený brloh – také mám najradšej! Nuž s použitím navigácie sme sa tu konečne dostali a vyzeralo to tu nejak takto…

Alica v krajine zázrakov

Rozprávková atmosféra Christianie je akoby z iného sveta. Prvé miesto, kam mierili naše kroky, bola letná terasa, ktorá sa len tak niekde nevidí. Prekrásna zastrešená teraska bola vybavená ako interiér – plná obrázkov, poličiek, doplnkov, obrusov, nábytku, kníh či platní. Za spomenutie isto stojí tunajšia farebná paleta, ktorej dominuje svetlo zelená. Touto farbou je potretá napríklad aj drevená podlaha, ktorá kontrastuje s rôznofarebnými kachličkami abstraktného vzoru. Steny sú pokryté kameňom, či kvázi betónom, strop obrastá popínavá rastlina – scéna ako z Hobbita, čo poviete? Priestor je zariadený autentickým vintage nábytkom, ktorý už má čosi za sebou – rustikálne stoly, stoličky a lavice sú krásne dobité, ošúchané a olúpané, čo len pridáva na jedinečnosti miestneho ducha. Čerešničkou na torte sú tu pre mňa svetelné reťaze, ktoré učinia z večerných chvíľ parádnu romantiku. Do organickej rozprávky vonkajšej terasy som sa doslova zaľúbil.

Nedalo mi nepreskúmať aj vnútro kaviarne. Ako Alica v krajine zázrakov sme klesali hlbšie do podzemia, akoby do králičej nory… a ono sa dalo ísť hlbšie a hlbšie. Christiania je situovaná v pivničných priestoroch, kde slnečné svetlo nezavíta a návštevník tu môže blúdiť po spletitých katakombách. Zariadenie ako pre alternatívnu mládež to tu vyladí k dokonalosti – táto kaviareň nemá chybu!

Cíťte sa tu špeciálne

Atraktívny dizajn nápojového lístku korešpondoval s miestnym interiérom – čo ponúkal? Rad klasických káv + kávové špeciality ako napríklad mocca machiato, paspuccio (espresso s karamelovým topingom), či „svetové kávy“ ako alžírska (s vaječným likérom), talianska (s Amarettom), ruská ( s vodkou) alebo írska (s whiskey) káva. Pre nekávičkárov tu majú kopu čajov, domácich limonád, fľaškových fancy limonád typických pre urban kultúru, horúce čokolády, horúce džúsy, pivá alebo cider. Čo mi v ponuke chýbalo boli nejaké menšie brunche, avšak keď sme zliezli do podzemia, uvideli sme skromnú ponuku zákuskov.

Objednali sme si paspuccio a talianskú kávu s Amarettom – veď keď tu majú toľko vydumanín, hádam nebudeme piť klasiky? Kávy prišli krásne naservírované a poviem vám, chutili ešte lepšie. Paspuccino malo krásnu autentickú príchuť karamelu, ktorá sa podľa mňa docielila skaramelizovaním cukru – žiadne lacné sirupy! Aróma toppingu bola veľmi intenzívna a perfektne korešpondovala s vyváženou chuťou kávy.

Talianska káva prišla naservírovaná s malým pohárikom Amaretta, ktoré si zákazník sám vleje do nápoja. To bola chuť! Samotné espresso bolo skvelé, plné a lahodné  – Amaretto mu len dodalo príťažlivú vôňu a jedinečnú chuť. Kávová zmes: KÁVA TRISMOKA.

K obsluhe nemám čo dodať – bola príjemná, rýchla, úslužná.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 5/5

Štedré to hodnotenie, avšak zaslúžené. Christiania nemá chybu, či už dizajnovú, chuťovú alebo hocakú inú – návšteva tohto podniku je doslova esteticko-kultúrnym zážitkom, ktorý len zaklincuje skvelá kvalita ponúkaných produktov. Malý bonus, ktorý ma takmer donútil presťahovať sa do Prešova, sú neuveriteľne nízke sumy – návštevou Christianie teda nepotešíte len svoje oko a žalúdok, ale aj peňaženku.

Christiania

Hlavná 2923/105, 080 01 Prešov

https://www.google.com/maps?q=christiania&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwifxYaqosriAhVPKlAKHbLVAMIQ_AUIESgC

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokCafe Route 532
Ďalší článokKaviareň KNT