Známa kaviareň spadajúca pod sieť kníhkupectiev Panta Rhei kedysi nemala konkurenciu – minimálne v našej rodine. Po dlhé roky u nás prebývalo presvedčenie, že najlepšiu kávu dostaneš práve v Dias – menovite naj cappuccino. Rokmi však v Košiciach vyrástla taká hŕba skvelých kaviarní, že som sa rozhodol tento nestarnúci postoj preveriť – patrí Café Dias stále k hviezdam košickej kaviarenskej scény?

Ponurá nora

Po tom, čo sa pretlčiete regálmi kníh, vás v rohu Panta Rhei čaká malá kávová oáza. Tmavosivý koberec, tmavé steny, tmavý nábytok – Dias vystupuje z prostredia kníhkupectva práve svojím tienistým rázom. Áno, priestor tu síce pripomína králičiu noru, avšak vkusná farebná paleta sa aspoň postará o to, aby bola daná nora útulná. Čokoládové farby v kombinácii s olivovými a horčicovými odtieňmi vyvárajú príjemné spojenie a navyše pekne korešpondujú s konceptom kávy. Fotografie domorodcov spolu s využitými materiálmi navodzujú ľahkú tribálnu atmosféru, ktorá vizuálne podporuje vôňu čerstvo namletých bôbov.  Napriek tomu je v priestore cítiť, že ostal bez rekonštrukcie už viacero rokov – ľahký odklon od súčasných trendov pripomína, že kaviareň nevznikla ani včera, ani predvčerom. Možno by sa tu hodilo pozmeniť zopár prvkov (napríklad nadmerne masívny nábytok), čo by interiér osviežilo a zároveň pozdvihlo celú úroveň podniku.

Nesklamali

Ponuka Diasu pozostáva z obľúbených kávových klasík, no nájdu sa tu aj také srandy ako je napríklad affogato. Na svoje si prídu aj milovníci plantážových káv (v ponuke Kolumbia, Brazília, Kostarika…). Cafe Dias je známe svojou mesačnou ponukou, ktorá pozostáva z limitovaného zákusku a kávovej špeciality, ktorá bude prístupná iba v daný mesiac. Keď už sme pri zákuskoch – výber bol v Dias vždy dostatočne široký a ich koláčiky sú malými umeleckými dielami. Sem-tam zákazníka nalákajú na panini v rôznych príchutiach, no viackrát som odtiaľ odchádzal odmietnutý a s prázdnym žalúdkom. Rád by som pripomenul, že Dias patrí k tým drahším kaviarňam a niekedy už ozaj nevedia, čo si majú pýtať – limonáda za 7€? Už samotné cappuccino stojí 2,19€, čím sa dostávajú medzi najdrahšie kaviarne Košíc.

Čo som si objednal? Latté – ktoré tu dávajú do šálky akoby na dvojité cappuccino. Ak chcete klasické, vo vysokom pohári, objednajte si latté macchiato. Chuťovo patrilo medzi tie lepšie a i keď som mal v ústach viac mliečnej ako kávovej chuti, nesťažujem sa. Bolo krásne krémové a žiadne nepríjemné pachute sa po prehltnutí neobjavili. Kávu tu pripravujú z ich vlastnej zmesi.

Obsluha bola rýchla a vedela pripraviť peknú kávičku – ja som spokojný.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Aj keď interiér Café Dias v košickom obchodnom centre Optima začína zaváňať ošumelosťou a chýba mu istá dávka života, kvalita ich produktov a služieb je stále nadštandardná. Ak ste ochotní siahnuť hlbšie do peňaženky, neváhajte a svoju pauzu od nakupovania strávte v pokoji Diasu, v obklopení literatúry.

Café Dias

Atrium Optima, Moldavská cesta 32, 040 11 Juh

https://www.google.com/maps?q=cafe+dias+optima&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjetrmT-5rjAhXwMewKHXOhCxwQ_AUIESgC