Keď budete kráčať ulicami košického centra, možno započujete melódie šansónov nesúcich sa k vám. Nasledujúc tieto tóny sa ocitnete v jednej z najminiatúrnejších kaviarní tohto mesta, ktorá sa vám bude snažiť navodiť parížsku atmosféru.

Boutique chic

Pri prvom kontakte s vnútorným dizajnom som si myslel, že kaviareň bude atraktívna hlavne pre nežnejšie pohlavie, no videl som tu aj mnoho osamotených mužov. Interiér priam srší feminitou, za čo môže aj použitá trikolóra bielej, čiernej a cyklamenovo ružovej. Zariadenie je elegantné a zároveň „mignon“ – rozkošné. Na stenách vidíme dva veľké podsvietené panely s vyobrazením štýlových ženských siluét, čo len prispieva k dojmu módneho butiku. Veľa prvkov tu totiž pripomína skôr obchod s luxusnými topánkami ako kaviareň. Za mínus považujem kúsok chladnejší dojem interiéru, za čo pravdepodobne môže kombinácia bielych stien s bielou dlažbou. Buď sa snažili prevzdušniť mikroskopický priestor, ktorý majú k dispozícii alebo len podtrhnúť francúzskeho ducha pomocou tejto symbolickej farby (vtipy o bielych vlajkách si nechám pre seba). K osobitej atmosfére tu prispieva hudba – šansóny na štýl Edith Piaf.

K sladkému interiéru nie až tak sladká káva

Nápojový lístok zahŕňa kávy, limonády, čaje a samozrejme aj víno. Pri kávach neboli veľmi kreatívni – viac-menej základ, žiadne bezlaktozóve či vegánske alternatívy mlieka a pod. Na druhú stranu sa môžu pýšiť krásnymi koláčikmi, ktoré vyzerajú častokrát ako hotové umelecké diela. Ich špecialitou sú makarónky – malinké snehové koláčiky typické pre francúzsku kultúru – ktoré tu nájdeme v rôznych príchutiach. Môžeme si ich takisto zabaliť a využiť ako darček pre blízkych.

Objednal som si espresso lungo a jeho chuť hodnotím ako priveľmi vodnatú (nezriedil som priveľa!) a extrémne horkú s herbálnym nádychom. Navyše bolo pripravené tak, že malé pozostatky kávových zŕn prenikli cez filter až do šálky a potom mi pobehovali pomedzi zuby. Značka kávy: Goppion caffé.

Pod vedením pravého Francúza

Monsieur, ktorý podnik vlastní najal veru milý a šikovný personál, ktorý je rýchly (čo by bolo divné, keby nebol, vzhľadom na kapacitu podniku 5-6 stolov). Zároveň tu nosia uniformy ladiace k spomínanej trikolóre, čo pekne vynikne na slečne čašníčke. Bohužiaľ jej mužskému kolegovi frakový strih uniformy s krikľavým odtieňom ružovej až tak nesvedčal. Minimálne mu znižoval produkciu testosterónu.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 2/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 3,5/5

Táto francúzska mini-kaviarnička má isto svoje kúzlo a vďaka svojim štýlovým makarónkam aj vybudované meno. Miestne zákusky sú pastvou pre oči, hádam sú aj rovnakým gastronomickým zážitkom. Tunajšia káva ma veru nenadchla a pokojne prežijem zvyšok života bez repete. Moje odporúčanie je nasmerované hlavne na ženy, milovníkov módy a nadšencov francúzskej kultúry.

 

Hlavná 86/75, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=cafe+de+paris&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwid0Lmv95HaAhUOKVAKHX92CjIQ_AUICygC