Skryté poklady Východného Slovenska

Počas nášho pobytu na východe Slovenska sme navštívili Morské oko, ktoré nám sľubovalo krásny výlet do prírody. Morské oko, pôvodne nazývané Veľké Vihorlatské jazero, predstavuje najväčšiu vodnú plochu vo Vihorlatských vrchoch a zároveň je to tretie najväčšie prirodzené jazero na území Slovenska po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese, ktoré sú vysoko v Tatrách. Morské oko je jedno z najúchvatnejších prírodných miest krajiny, ktoré si udržalo svoju romantickú a prirodzenú krásu. Po nasýtení sa krásou Morského oka je ideálne vybrať sa na prechádzku jeho okolím. Lesná cestička prechádza Vihorlatským pralesom, ktorý skrýva množstvo pozoruhodných prírodných zjavov. Nad Morským okom sa týči Sninský kameň, ktorý je jednou z dominánt Vihorlatských vrchov a poskytuje výhľady na okolitú krajinu. Jazero a aj priľahlé lesy sú uznané za národnú prírodnú rezerváciu a súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO, kde platí najprísnejší piaty stupeň ochrany. Všetky vodné aktivity, ako rybolov, kúpanie a člnkovanie, sú v tejto oblasti striktne zakázané. Prechádzka týmto kúskom raja je úžasná.

Útočisko uprostred prírody

Pri našom potulovaní sme objavili útulný Bufet Morské oko, ktorý je takým ideálnym miestom na oddych. Bufet stojí hrdý a neprehliadnuteľný s bielymi stenami, ktoré kontrastujú s prírodným kameňom, čo jej dodáva robustný horský vzhľad. Má zelenú strechu, ktorá ladí s okolitou prírodou. Celkový vzhľad budovy je útulný a pozýva k zastaveniu a relaxácii po dni strávenom objavovaním prírodných krás. Vstup je zdôraznený kamennými stĺpmi. Keďže sme si zvolili sedenie vonku, aby sme si naplno užili výhľad na Morské oko, naskytla sa nám príležitosť vychutnať si len vonkajšie prostredie chaty. Vnútorné priestory tejto útulnej chaty sme nevideli, ale samotná príroda okolo bola dokonalá, tak nám to vôbec nevadilo.

Gastronómia pod vihorlatskými hviezdami

Lákavý pohľad na menu odhaľuje možnosti ako sýte hot dogy s rôznymi príchuťami od klasického po pikantné verzie. Pre fanúšikov syra sú pripravené porcie syrových špecialít a tiež grilované lahôdky, vyprážaný syr, ale aj kuracie špízy. Ak vás zaujme niečo z domácej kuchyne, srdce vám zahreje tradičný slovenský kapustový prívarok s klobásou. Sladkú bodku za jedlom môžu doplniť palacinky alebo domáca mliečna ryža. Samozrejme, ponúkajú rôzne alkoholické a nealkoholické nápoje. No a čo by to bolo za návštevu bez šálky kávy? Bufet sa pýši širokou ponukou kávy – espresso pre silné povahy, latte macchiato a cappuccino pre milovníkov mlieka, všetko doplnené o príchute ako vanilka či karamel, aby každý dúšok bol skutočným zážitkom. Objednali sme si cappuccino a espresso, ktoré boli servírované v jednoduchých plastových bielych pohároch s logom Morského oka a s prídavkom drevných lyžičiek, ktoré pridávali k prírodnej estetike miesta. Cappuccino bolo krémové, s bohatou penou a jemným posypom kakaového prášku, zatiaľ čo espresso malo silný a intenzívny profil s hlbokou kávovou vôňou, ktorá bola zároveň lahodne horká a zároveň pripomínala karamel. Toto prostredie, plné zelených odtieňov a pokojných zvukov prírody, pridalo k nášmu kávovému zážitku ešte viac šarmu. Bufet Morské oko tak poskytuje pokojné miesto pre odpočinok a načerpanie nových síl pri šálke dobrej kávy, ktorá je ako balzam pre všetky zmysly.

Adresa: Morské oko, 072 41 Remetské Hámre

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: Zatvorené, Pia – Ne: 10 – 18

Bufet pri Morskom oku hodnotím: personál = 1-, káva = 2-, prostredie = 2

Bufet pri Morskom oku celkovo hodnotím známkou: 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Bufet+pri+Morskom+oku&oq=Bufet+pri+Morskom+oku&aqs=chrome..69i57j33i160l2.912j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#lpg=ik:CAoSLEFGMVFpcE9fZ3ZycFFFa1F0aEZUMFJFdHFGTW54V0VOelpGVjFjSDVqaEZU