V poslednom čase rád navštevujem kaviarne, ktoré sú situované mimo centra – žeby sa mi hluk „veľkomesta“ už zunoval? Na základe častej frekvencie zobrazení BØLGE na sociálnych sieťach som sa nakoniec rozhodol schmatnúť batoh a vyraziť k jej dverám – ako sa mi výlet páčil?

Škandinávsky minimalizmus

Už názov kaviarne odkazuje na severské krajiny a tejto mrazivej koncepcii ostala verná aj pri dizajne. Striktná čierno-biela kombinácia s drevom pohladí dušu každému minimalistovi, ktorý dokonca ocení aj jej takmer holé steny. Nábytok na štýl IKEA šmrncnutý evergreenmi 50. rokov sa pekne dopĺňa so surovosťou industrializmu. Mnoho kúskov je tu doslova dizajnových, na ktorých si oko náročného estéta (ako je to moje) poriadne pošmakne. Na môj vkus tu však nie je dostatočne útulne – malé plagáty visiace na stenách by som nahradil dlhými obrazmi s čiernobielymi ilustráciami. Pár drobných doplnkov by som radšej odstránil a stavil skôr na väčšie dekorácie. BØLGE má isto svoj štýl, avšak jeho potenciál nie je vyžmýkaný do poslednej kvapky.

Raj pre filtrovaných

BØLGE je taká malá rozkošná kaviarnička, ktorá však dokáže prekvapiť výberom – klasické kávy, špecilitky ako pumpkin spice latté, alebo mnoho hipsterských remeselných nápojov isto potešia nie jedného návštevníka. To, v čom však vyniká, je široký výber filtrovaných káv, chemex, hario atď. Šťavnatá ponuka koláčikov nás nečaká, no hlad sa dá zahnať tradičným škoricovníkom.

Na sociálnych sieťach som videl, ako sa podnik prezentuje na rôznych kávových udalostiach a tak som od ich kávy očakával maximálnu slasť. Aby som si masterpiece vychutnal čo najlepšie, objednal som si espresso s mliekom. Tento typ kávy vie dobre pripraviť len málokto a so sklamaním musím povedať, že BØLGE to nie je. Lungo bolo priveľmi vodnaté, nearomatické, s kyslým zakončením. Ach, bol som veľmi smutný.

Najlepšia v meste

Interiér nedotiahnutý do konca, kávy nič moc – hmm, prečo sa podnik teší takej obľube? Jednou z príčin môže byť pán čašník, ktorý bol azda najsympatickejší človek na svete. Už pri vstupe sa na nás usmial tak úprimne, že sme mali hneď lepšiu náladu. Bol milý, priateľský, úslužný – naozaj neviem, či som sa niekedy stretol s lepším personálom.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 2/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 3,5/5

BØLGE má mnoho múch, no je na ňom isté je ne sais quoi, isté kúzlo, vďaka ktorému z neho človek odchádza s pozitívnym dojmom. Napriek tomu, že som si na káve vôbec nepochutnal, dám kaviarni isto ešte jednu šancu – cappuccino sa im predsa podarí! Teším sa na to, ako bude podnik rásť, inovovať sa, zdokonaľovať sa.

 

BØLGE

Alvinczyho 1704/16, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=bolge&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjcyqyQ_evhAhVDKFAKHVuRCboQ_AUIDygC