Objavovanie tajomného opátstva v Zirci

Na ceste späť z dovolenky pri Balatone sme si jednoducho museli urobiť odbočku do Zirca v Maďarsku, aby sme navštívili tajomné opátstvo. Návšteva Zircu, malebného mestečka obklopeného zeleňou pohorí Bakony, nie je len únikom od ruchu mesta, ale aj cestou do hlbín histórie a pokoja. Nachádzajúce sa vo Veszprémskej župe, asi 30 kilometrov od Balatonu, Zirc sa pýši cisterciánskym opátstvom, ktorého pôvod siaha do 12. storočia. Opátstvo sa môže pochváliť architektonickou nádherou so svojimi impozantnými barokovými vežami a kláštornými záhradami, kde kvety a stromy rozprávajú príbehy minulých ér. V tieni týchto historických múrov sme našli pivovar, ktorý je oázou pokoja a modernosti.

Atmosféra opátskeho pivovaru

Apátsági Sörház –”Opátsky Pivovar”. Vstup do pivovaru je možný z Rákócziho námestia alebo z malebného nádvoria opátstva z útulnej záhrady. Interiér pivovaru sa prezentoval ako skutočne elegantný s jeho drevenými stolmi a pohodlnými kreslami, steny ozdobené umeleckými dielami, ktoré dotvárali jemné odtiene stien a tehlové oblúky evokujúce historického ducha tohto miesta. Vonkajšia terasa, vybavená ratanovým nábytkom a útulnými oranžovými slnečníkmi, ponúkala nekonečný výhľad na opátstvo, ktoré v diaľke odhaľovalo svoje majestátne kontúry.

Tradičné a inovatívne pivovarníctvo v srdci Bakony

V roku 2015 oživili tradíciu varenia piva s moderným zariadením v srdci Bakony: dualita tradície a inovácie ich robí na trhu jedinečnými. Skutočné opátske pivo vzniká v autentickom prostredí, spojením ručnej práce a najmodernejšej digitálnej technológie. V opátstve môžete ochutnať ich pivá sprevádzané rôznymi teplými jedlami. V ponuke mali, samozrejme, vlastné pivá Promus, Dubbel, Búza, Levandulás, Schwarz. Pivo ponúkajú na mieste na čapovanie aj na odnesenie, ako aj vo fľašiach v darčekových baleniach.

Pestrá ponuka jedál a nápojov

Jedálny a nápojový lístok bol bohatou paletou chutí a tradícií. V ponuke majú napríklad vyprážané párky v rožku, klobásy, kuracie nugety, hermelínové nugety, koleno, sendvič s trhaným mäsom, hamburger. Prílohy je možné vybrať samostatne: hranolky, batáty. Z nápojového lístka si môžete vybrať rôzne limonády, nealkoholické a alkoholické nápoje. Horúce čokolády vrátane verzií bez cukru a laktózy. Skutočnou raritou je pivový destilát, ktorý tiež môžu naši hostia ochutnať. Kávy mali od klasického espressa cez lahodné latté až po starostlivo pripravené cappuccino. Servírujú kávu značky Hausbrandt, ktorá je známa svojou kvalitou a talianskym dedičstvom. K tomu sa ponúkali dezerty, ktoré spievali ódu na miestne ingrediencie – čerstvé torty, koláče. Naša objednávka cappuccina bola skutočnou slávnosťou chutí. Káva značky Hausbrandt bola aromatická s dokonalým pomermi krémovosti a hĺbky, aký by ste očakávali v srdci Európy. S každým dúškom sme našli kúsok Trestu práve tu, na maďarskom vidieku, a s každým pohľadom z terasy sme zažívali pocit, akoby sme boli súčasťou obrazu. Napriek tomu, že nás čakala cesta do Győru, nedokázali sme odtrhnúť oči od pokoja a krásy, ktoré sme našli v tomto zákutí sveta. Pivovar v opátstve Zirc nám ponúkol nielen útočisko pred slnečným žiarom, ale aj priestor na zastavenie času. Každý strávený moment sa niesol v duchu vďaky za to, čo história zachovala a v predstave, že aj my sme na chvíľu boli súčasťou.

Adresa: Zirc, Rákóczi tér 1, 8420 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Zatvorené, Ut – Štv: 11 – 18, Pia – So: 11 – 21, Ne: 11 – 18

Apátsági Sörház hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Apátsági Sörház celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Ap%C3%A1ts%C3%A1gi+S%C3%B6rh%C3%A1z+v+Zirci&oq=Ap%C3%A1ts%C3%A1gi+S%C3%B6rh%C3%A1z+v+Zirci&aqs=chrome.0.69i59.1013j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8