Pri hľadaní dokonalých turistických topánok je dôležité mať na pamäti tieto parametre:  strih, materiál, podošva a napokon aj dizajn. Keď sa vám podarí nájsť obuv podľa najvyšších štandardov uvedených parametrov, dosiahnete komfort, ochranu a tiež výkon počas každého výletu do hôr. Čo jednotlivé vlastnosti turistickej obuvi znamenajú s ohľadom na kvalitu?

Veľkosť turistických topánok

Prvým a najdôležitejším krokom pri výbere turistickej obuvi je zvolenie správnej veľkosti. Kvalitné turistické topánky by mali poskytovať dostatok priestoru pre pohyb prstov. Zároveň však nesmú byť príliš voľné, aby nedochádzalo k otlakom a nepríjemnému treniu. Je nevyhnutné vyskúšať rôzne veľkosti a značky, pretože sa môžu líšiť vo veľkostiach podľa tabuliek výrobcu. Ak kupujete obuv online, vyberte obchod s možnosťou bezplatného vrátenia tovaru.

Zvršok turistickej obuvi

Turistická obuv má zvyčajne zvršok z odolného materiálu ako je koža kombinovaná  so syntetickými materiálmi či textilom. Koža by mala byť všitá minimálne tam, kde dochádza k najväčšiemu mechanickému zaťaženiu – na päte a prstoch. Kvalitné materiály zabezpečujú odolnosť voči opotrebeniu, poveternostným vplyvom a chránia chodidlo.

Stielka a membrána turistických topánok

Dôležitou súčasťou kvalitnej turistickej obuvi je stielka, ktorá musí podporiť nohu a byť pohodlná t.j. mať ergonomický tvar. Stielka čiastočne tlmí nárazy. Ideálne je, ak je stielka odnímateľná. Membrána, ako napríklad GORE-TEX, je ďalším dôležitým prvkom, ktorý zaisťuje vodeodolnosť a zároveň priedušnosť. Membrána udržiava nohy suché aj v náročnejších podmienkach.

Podošva turistických topánok

Kvalitná podošva je kľúčová pre stabilitu a odolnosť turistickej obuvi. Hrubá a dobre tvarovaná podošva s hlbokými drážkami zvyšuje trakciu a odolnosť voči šmyku. Pri chôdzi mimo turistických chodníkov je členitá podošva ochranou pred pádom. Podošva by mala tiež poskytovať dostatočnú ochranu pred ostrými predmetmi a kameňmi.

Strih turistických topánok

Dámska turistická obuv či pánske topánky do hôr majú rozmanitý strih. Podľa strihu dokáže obuv chrániť nielen chodidlo, ale tiež členky. Spevnené členky sú dôležité hlavne v strmom teréne. Typy strihov, ako sú nízke, členkové a vysoké, zaisťujú rozličné stupne podpory a ochrany, ktoré sa dajú prispôsobiť všetkým druhom turistických aktivít.

Trendové farby turistickej obuvi

V súčasnej dobe sú stále populárnejšie tmavšie odtiene a neutrálne farby, ktoré sa skvele hodia do prírodného prostredia. Farby ako hnedá, olivová, sivá a tmavozelená sú preferované pre svoju schopnosť splynúť s prostredím a pritom vyzerať elegantne i štýlovo. Ide tiež o praktickú voľbu, pretože na týchto farbách nie je tak intenzívne vidieť znečistenie.