Veľa ľudí musí cez deň vypiť niekoľko káv, aby dokázali normálne fungovať. Káva je droga, na ktorej sa dá vytvoriť nekonečná závislosť, keďže káva na rozdiel od iných drog, pomáha vášmu telu a má aj priaznivé účinky. Aj keď sa dá káva kúpiť už hotová, najlepšie chutí vlastnoručne vyrobená a pripravená. Ako si teda jednoducho pripraviť domácu kávu?

Káva je každodennou súčasťou mnohých ľudí, no každý ju má rád inak. Niekto má rád viac cukru, niekto chce len minimum, niekto si dáva mlieko, iný nie a takto ďalej a ďalej. Ak pijete kávu pravidelne, určite viete, ktorá káva je vaša najobľúbenejšia a ako si ju spraviť. No čo tak si vyskúšať spraviť úplne vlastnú kávu?

Ako si spraviť domácu kávu?

Káva bola objavená už veľmi dávno a dodnes je veľmi obľúbená. Aj keď je príprava kávy vyzerá jednoducho, nie je to úplne také ľahké. Ak vám je jedno, akú kvalitu má káva, príprave veľa času nevenujete, no ak chcete zažiť, aká je najlepšia chuť kávy, je dobré si ju spraviť doma. Hitom súčasnosti sú rôzne kávovary, ktoré drvia aj samotnú kávu a pripravujú jednu z kvalitnejších káv. Takýto kávovar však stojí stovky eur, takže ak nemáte veľa peňazí nazvyš, no chcete si vychutnať kvalitnú kávu, budete musieť skúsiť vlastnoručnú verziu. Základ je kúpiť si kávové bôby. Tie je potom potrebné pomlieť, napríklad v mlynčeku na kávu. Na prípravu kávy budete potrebovať aj rôzne drobnosti do kuchyne, ako lyžičky, misky atď. Dobré je si zohnať aj porcelánové hrnčeky na kávu, aby ste mali pocit, že ju pijete v luxusnom podniku, či kaviarni.

Pri príprave kávy je dobré využiť aj cukorničky, ktoré vám uľahčia dávkovanie a uskladňovanie cukru. Ak ste všetky pomôcky zohnali a kávu pomleli, môžete začať s prípravou. Základom bude uvarená voda, takže ešte pred tým, než začnete kávu pripravovať, nechajte vodu uvariť, či už v kanvici, alebo na sporáku. Ak ste vodu zohriali, je dobré začať. Do hrnčeka nasypte vami drvenú kávu a zalejte vriacou vodou. Potom to už záleží na vás, pretože buď si viete pridať do kávy mlieko a cukor, alebo už nič a podobne. Dobré je to však s cukrom v káve veľmi nepreháňať, pretože cukor vie výrazne pokaziť chuť a zároveň zníži dobré účinky na telo, keďže cukor je vlastne jed. V prípade, že chcete mať úplne vlastnú kávu, viete si ju skúsiť vypestovať. Káva by vám mala dokázať vyrásť tak ako iná bežná rastlina a bôby by ste mali vedieť pomlieť a použiť do vašej kávy.

Ak ste si vlastnú kávu vypili, určite budete súhlasiť, že je oveľa lepšia, ako obyčajná kúpená káva, ktorá je už pomletá. Popri káve je dobré spraviť si aj nejaký suchší zákusok, alebo niečo iné. Nezabudnite ani na blízkych, či kamarátov a zavolajte aj ich, aby ochutnali vašu vlastnú kávu.

Nečakajte a pripravte si domácu kávu aj vy!