Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí by chceli žiť viac ekologickým spôsobom. Máte tú možnosť! Môžete pre to urobiť skutočne čokoľvek. Napríklad, výborným riešením je aj správne triedenie odpadu, ktoré je skutočne nevyhnutné.

Celému svetu hrozí klimatická kríza, ktorá je spojená s globálnym otepľovaním. Ak chcete, aby sme tejto katastrofe predišli, prípadne to aspoň zastavili, máte tú možnosť. Môžete začať napríklad efektívnym triedením odpadu. Ako dobre viete, už v materských a základných školách nás učili, že sa odpad vyhadzuje do kontajnerov na základe farieb. Triedenie odpadu farby je totiž základom toho, aby ste odpad triedili čo najviac správne.

Odpad podľa farieb

Triedite odpad aj vy? Ak áno, určite viete, ako sa triedi správne. do zeleného kontajnera patrí sklo, do žltého plast a do modrého papier. Ostatné kontajnery slúžia na komunálny odpad. V niektorých obciach existujú aj kontajnery na biologický odpad, no nie všade. Samozrejme, vopred sa vždy informujte, čo do daného kontajnera patrí. V niektorých prípadoch sa to totiž môže odlišovať. Vo všeobecnosti však platí, že aj na konkrétnom kontajneri máte vypísané produkty, ktoré do danej nádoby patria.

Začnite triediť už doma

Ak nechcete stáť dlhé minúty pred kontajnerom a triediť odpad, začnite už doma. Zaobstarajte si minimálne tri nádoby. Jedna bude slúžiť na komunálny odpad, druhá na plast a tretia na papier. Sklo si môžete tiež odkladať bokom. Takto roztriedené odpady sa vám totiž budú oveľa ľahšie triediť, čo rozhodne oceníte.

Neváhajte využiť aj nové možnosti v podobe zálohovania PET fliaš a plechoviek. V takejto situácii môžete využiť akýkoľvek automat v obchode, pričom za každú fľašu dostanete späť zálohu 15 centov. Tú môžete využiť len v obchode, v ktorom ste fľaše vrátili.