Elektrina a elektrická energia je každý deň všade okolo nás. Využívame ju pri množstve zariadení každodennej potreby. Či už si chceme zohriať jedlo v mikrovlnnej rúre, alebo si chceme pozrieť film, či zapáliť svetlo. Bez elektrickej energie by svet v súčasnosti nemohol fungovať.

Elektrická energia je teda všade okolo nás. V súčasnosti ju vieme rôznymi spôsobmi získavať a uchovávať. Elektrická energia je pre nás veľmi potrebná, no ľudí a zariadení stále pribúda a množstvo elektrickej energie sa míňa. Preto sa objavili rôzne metódy, ako sa dá získať a hromadiť elektrická energia. Aké sú to?

Ako sa dá získavať a hromadiť elektrická energia?

Elektrická energia sa v súčasnosti získava rôznymi spôsobmi. Všetky typy získavania elektrickej energie fungujú približne rovnakým spôsobom. Keďže neobnoviteľné zdroje energie čoskoro zaniknú začal klásť dôraz na elektrickú energiu. V súčasnosti vieme získavať elektrickú energiu hlavne vďaka prírode a slnku. Napríklad vieme získať elektrickú energiu zo slnka v podobe solárnych panelov, z vody, z vetra vďaka veterným turbínam, ale aj vďaka jadrovým elektrárňam. Jadrové elektrárne sú najstabilnejšie, no nie sú najbezpečnejšie a likvidácia jadrového odpadu je stále náročná. Napriek tomu zatiaľ žijeme v dobe kde o elektrickú energiu nie je núdza a každý typ elektrárne je na niečo dobrý.

Vyriešilo sa teda získavanie elektrickej energie, ale nie vždy sa dá táto elektrická energia hneď použiť a je ju niekedy potrebné uchovať. V súčasnosti sa elektrická energia uchováva najmä v batériách, alebo kondenzátoroch. Batérie sa dnes veľmi často používajú, no po čase ich možno nahradí spomínaný kondenzátor. Kondenzator totižto dokáže uchovať veľké množstvo elektrickej energie v celkom malom priestore. Výhodou je aj jeho rýchle nabíjanie. Kondenzátor sa však stále veľmi nepoužíva, pretože má malý problém. Rýchlo sa vybíja. Aj napriek tomu už má zastúpenie. Rozbehový kondenzátor už viete nájsť v motoroch, alebo rôznych elektrických obvodoch. Ak sa na kondenzátoroch bude pracovať aj naďalej, určite budú mať obrovské využitie.

Existuje nekonečná energia?

Elektrická energia sa získava spôsobmi, ktoré však nevydržia do nekonečna. Solárne panely neprodukujú elektrickú energiu, keď nesvieti slnko. Veterné turbíny nefungujú keď fúka vietor, jadrové elektrárne nefungujú bez potrebných rádioaktívnych látok. Z toho vyplýva, že zatiaľ sa nenašiel jednoduchý spôsob, ktorým by sa dala energia vytvárať do nekonečna. Možno sa toho o pár rokov dočkáme. Bolo by zaujímavé mať nekonečný zdroj elektrickej energie. Potom by sa nemuseli by sa stavať jadrové a iné elektrárne.

Tak čo? Už viete aké sú najlepšie zdroje elektrickej energie?