Odpoveďou na otázku, ako v dnešnej dobe zaistiť majetok pred stratou, je zlato. Dokáže to, čo už nedokážu banky ani investície trebárs do akcií, ktoré sú čím ďalej rizikovejšie.

Taktiež nehnuteľnosti už nie sú bezpečnou investíciou akou bývali. Naviac nie sú mobilné. Nakúpené zlato si pritom odveziete kamkoľvek sa vydáte. Je tiež fyzicky hmatateľné, nie ako peniaze na účte, dlhopisy, či už zmienené akcie. Zlato je tiež takmer nezničiteľné. Nezničí ho požiar ani povodeň. A samozrejme to najdôležitejšie, je dlhodobo istotou do neistej doby.

Práve zlato je tou investíciou, ktorá má schopnosť uchovávať hodnotu majetku

Dáte peniaze do banky, chudobniete. Mať ich doma tiež si nepomôžete. Investície do akcií či nemovitostí v neistých dobách nebývajú tým pravým. Zato zlato je tradičnou istotou v dobách ekonomických, pandemických, politických aj vojenských kríz. Jeho cena obvykle rastie a náš majetok nie je ohrozený.

Šperky sa ako investícia nehodia

Rovnako nevhodné je surové zlato, pamätné zlaté mince či akcie firiem ťažiacich zlato. Pre investíciu je vhodné investičné zlato. Má podobu zlatých investičných zliatkov (zlatých tehál) a zlatých investičných mincí. Investičné zlato je tiež oslobodené od DPH, čo ho zvýhodňuje v porovnaní s investičným striebrom, platinou a paládiom, ale aj pokiaľ ide o nákup diamantov, starožitností či umenia.

Na Slovensku predávané investičné zlato pochádza vždy zo zahraničia

Investičné zlato so slovenským pôvodom nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). U nás sa preto predávajú zlaté tehly od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Najobľúbenejšie zlaté investičné mince sú Winer Philharmoniker.

Pre nákup investičného zlata musíte navštíviť špecializovanú predajňu mincovne

Nájdete ju na Dunajskej ulici 68. Aj zlato sa však dá nakúpiť v e-shope. Ten má aj táto špecializovaná predajňa. Na adrese Slovenske-mince.cz si zlato objednáte a až domov vám príde formou poistenej diskrétnej zásielky.