Jednu májovú nedeľu sme sa vybrali na prehliadku zámku Vígľaš. Ak by som mala byť presnejšia, v súčasnosti sa jedná o zámocký hotel The Grand Vígľaš. Zámok Vígľaš leží v obci s rovnakým názvom, neďaleko mesta Zvolen. Dejiny zámku Vígľaš siahajú až niekde do 13. storočia, kedy bol kláštorom. V 14. storočí došlo k prestavbe kláštorného objektu na poľovnícky zámok – kráľovské sídlo. Žili tu panovníci ako Žigmund Luxemburský a Matej Korvín. V roku 1945 zámok vyhorel a potom viac ako polstoročia chátral bez akejkoľvek údržby. Ruiny zámku kúpila rodina Rekitar a zrealizovala rekonštrukciu. Zámerom rekonštrukcie bolo v zámku situovať kongresový hotel. Rekonštrukcia zámku bola realizovaná s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE. Začiatok projektu bol v roku 2009 a ukončenie projektu padlo na rok 2013. Zámocký hotel svoje brány slávnostne otvoril v septembri 2014. Všadeprítomný nádych histórie a luxusu umocňuje pocit pobytu na zámku.

Počas prehliadky zámku s odborným výkladom sme sa aspoň nakrátko preniesli do stredovekých čias. Veľmi sa mi páčila gotická kaplnka, ale nadchol ma aj rytiersky salónik. Pokiaľ by ste chceli zažiť rozprávkovú svadbu, tak práve zámok Vígľaš je pre takúto príležitosť ako stvorený. Hotel okrem štandardných izieb disponuje aj apartmánom Kastelán alebo apartmánom Dracula, za nápaditosť dávam pomyselný klobúk dole. V zámockom hoteli myslia aj na neubytovaných klientov, ktorí môžu využiť služby wellness centra a zájsť do reštaurácie Ava Simone. Pre ubytovaných hostí slúži aj hotelová reštaurácia Anjou Court. V priestoroch Dragon Cigar baru môžete ochutnať kvalitnú whiskey, rum alebo cigary. My sme sa po peknej prehliadke zámku vybrali práve do reštaurácie Ava Simone na kávičku.

Reštaurácia Ava Simone v sebe nesie jedinečnosť a historickú atmosféru. Je to zaujímavý priestor so starobylými klenbami a nádhernými maľbami. Pri vstupe do reštaurácie máte pocit, ako keby ste sa ocitli niekde v pivnici, to jej ale na príťažlivosti neuberá. Za nápadité považujem, že na stolovanie použili napodobeniny dobových drevených stolov a stoličiek. Ja by som ocenila, keby do miestnosti prenikalo viac slnečných lúčov, nakoľko reštaurácia pôsobí tmavo. Musím však podotknúť, že reštaurácia dokonalo korešponduje s celým zámockým objektom. Táto romantická reštaurácia je veľmi vhodná pre vychutnanie si svojej šálky kávy. Ava Simone je taktiež ideálna pre usporiadanie menších rodinných alebo firemných podujatí. Reštaurácia má celkovú kapacitu 56 miest. V letných mesiacoch si môžete kávičku nerušene vypiť na terase a popri tom pozorovať návštevníkov a šantiace sa deti na nádvorí zámku. Taktiež, z terasy môžete sledovať historický program alebo si spríjemniť večer hudobným doprovodom.

Vzhľadom k tomu, že reštaurácia v čase našej prítomnosti bola takmer prázdna, čašníkom veľmi dlho trvalo, než nám priniesli ponukový list. Taktiež, celý následný servis bol zdĺhavý. Zaplatiť sme museli ísť k pultu, ale to už predbieham udalostiam. Ale aj napriek tomu, že si čašníci dávali načas, boli vcelku milí a príjemní. V Ava Simone si môžete objednať z bohatej ponuky teplých či studených nealkoholických a alkoholických nápojov. V reštaurácii si môžete dopriať lahodný obed alebo romantickú večeru. Ponúkajú tradičné i menej tradičné sezónne jedlá, ako napríklad bažantie prsíčka na portskej omáčke, špaldové pirohy, divinový guláš a podobne. Nás zlákalo latte a cappuccino. Obe kávy boli dobré, nakoľko som mala možnosť ochutnať obidve, ale o niečo viac mi chutilo cappuccino. Pri oboch svietila cena 2,50€, čo sa mi zdalo celkom prehnané, ale vzhľadom na netradičné prostredie bola pre nás daná suma akceptovateľná. Veď nie každý deň má človek možnosť vypiť si kávu na zámku. Hotel a zámok v jednom je miesto, kde sa spája prítomnosť s minulosťou.

 

Adresa:  Vígľaš 602, 962 02 Vígľaš

 

Otváracie hodiny: Po – Ne: 8 – 22

 

Celkovo hodnotím reštauráciu Ava Simone: personál = 2, káva = 2, prostredie = 1

 

Reštauráciu Ava Simone: hodnotím známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.sk/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x471545f1fc98b1a1%3A0xfa90fb00c920d241!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPoGIYNlRHoU8onDOyT_fNzi076vnDKb35RYRVU%3Dw160-h160-k-no!5zdGhlIGdyYW5kIHbDrWfEvmHFoSAtIEjEvmFkYcWlIEdvb2dsb20!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPoGIYNlRHoU8onDOyT_fNzi076vnDKb35RYRVU&sa=X&ved=2ahUKEwid9rri-ZPkAhWxy6YKHTOPCToQoiowGHoECAkQBg

 

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokEiscafe Delikana
Ďalší článokAMADO Ice cream factory