Kedysi prestížny hotel, dnes kaviareň. Schalkház je poctou pre rovnomenný hotel, ktorý kedysi stál v košickom centre a bol populárny medzi šľachtou alebo inými významnými hosťami. Dnes sa tento podnik teší pravidelnej návšteve zákazníkov, tak poďme sa naň spolu pozrieť.

Pre gentlemanov

Interiér si zachováva dobovú atmosféru, ktorej rozhodne dopomáha klenutý strop. Biele steny a svetlá dlažba síce znejú chladne a neútulne, no v kombinácii so správnym nábytkom a doplnkami vytvoria príjemnú kombináciu. Tmavohnedé drevo je tu oživené károvanými vzormi na textíliách. Tie sa nesú v tmavých zeleno-modrých odtieňoch a celému priestoru dodávajú anglický poľovnícky ráz. Nejaký vypchatý bažant alebo sojka by tu iste nepôsobili ako päsť na oko. Kopa malých obrázkov zarámovaných v tmavých rámoch s jednoduchými tušovými ilustráciami celý priestor zdomácňujú a zútulňujú. Interiér pôsobí pánsky, elegantne a familiárne zároveň. Čerešničkou na torte by bola pravá drevená podlaha, ktorá si už niečo zažila a má po sebe rôzne šúchance a dierky – dotvorilo by to poriadnu staroanglickú idylku a verím tomu, že by sa im zvýšil aj odbyt čaju.
Dispozičným nedostatkom je pre mňa to, že vstupujete priamo do fajčiarskej zóny a do nefajčiarskej sa dostanete jedine cez ňu – nemalo by to byť naopak?

Široký výber pre mestských klasikov

Potlač na nápojových lístkoch kopíruje zelené káro použité na tunajších tkaninách – pekný detail. Základný výber káv je obohatený o širokú ponuku ich ľadových variantov – pistáciovo-kokosová ľadová káva (och, kiežby bolo už teplo a po chrípkovej sezóne), affogato s malinovým likérom, ľadová káva s gaštanovým pyré, mandľovým mliekom a vanilkovou zmrzlinou. Takáto bohatá ponuka ľadových kávových dezertov nemá konkurenciu! S prvými hrejivými slnečnými lúčmi tu som ako na koni. Ako prílohu si môžete popýtať čokoládovú lyžičku.
Kaviareň nezabúda ani na súčasné trendy a ponúka nám rôzne smoothies. Aby umocnili svoj monopol v letných osvieženiach, do ponuky zahrnuli aj domáce limonády, ktorých je tu hojne a ktoré si viete dať aj v kombinácii s čajom.
Drinky pre správnych gentlemanov a ich nežnejšie polovičky samozrejme nesmú chýbať – okrem tých tradičných nájdete aj modifikácie à la Schalkház či ich čisté originály.
Keďže je február a hrdlo sa akurát spamätalo z bacilovej invázie, bol som nútený opustiť stránku s lahodnými ľadovými kávami a dať si niečo klasickejšie – espresso lungo. Trochu ma prekvapilo, že mi k nemu nedoniesli žiadnu vodu. Po ochutnaní som ostal sklamaný – žiadna plná chuť, bolo akoby príliš zriedené vodou (pričom som dolial len kúsok). Navyše bolo priveľmi horké a po dopití v ústach ostávala nepríjemná pachuť. Hm, tak nič no. Značka kávy: Bristot speciale.

Nechcený zákazník

Po príchode za nami prišla obsluha s tvrdým pohľadom a otázkou: „Čo donesiem?“ A tak sme si popýtali nápojový lístok. Slečna bola pomerne znechutená a s menu si nedala veľmi načas. Dívala sa na nás prísne a tvrdo, úsmevy si asi skrýva pre iných. Nie som však útlocitný a nebudem to hodnotiť ako katastrofu.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4,5/5
  • Káva: 3/5
  • Personál: 3/5
  • Celkovo: 3,5/5

Moje počiatočné rozčarovanie zo Schalkházu časom vytriezvelo. Kaviareň má isto atmosféru a jej zariadenie je útulné, jednotlivé komponenty sú kompaktné, tvoria celok. Napriek architektonickej vade s fajčiarskym a nefajčiarskym priestorom musím podotknúť, že situácia vo fajčiarke nie je zlá – kaviareň zrejme disponuje kvalitným odvetrávaním, žiadne dymové oblaky a zápach len minimálny. Široká ponuka nápojov ulahodí isto každému, no čo sa kvality týka, nedokážem sa adekvátne vyjadriť.  Ich espresso veru nebola moja „šálka kávy“, ostatné nápoje sa hodlám ešte preveriť. Čo sa cien týka, sú priemerné, to jest kávy v pohode, ale smoothies a limonády zbytočne predražené. Ako všade sú tie ceny obhájené prívlastkami „zdravý, čerstvý, domáci“. Kaviareň odporúčam hlavne ako oázu osvieženia v teplejších mesiacoch.

 

Schalkház

Hlavná 74, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps/place/Schalkh%C3%A1z/@48.7232091,21.2540817,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee06445b17e4d:0xc727a93e53b5f9d3!8m2!3d48.7232091!4d21.2562704