Základom každej spálne je posteľ – práve na ňu nám totiž väčšinou padne zrak ako prvý. Je teda logické, že na výbere postele veľmi záleží. Často nám ide predovšetkým o jej vzhľad. Posteľ musí do spálne “zapadnúť”. Musí sa hodiť k nábytku, musí ladiť so stenami aj s podlahou. Po tak namáhavom výbere – koho by bavilo kupovať si každý rok novú posteľ? Pri kúpe postele preto myslite predovšetkým na jej odolnosť a životnosť.

Drevo – kúsok prírody u vás doma

Posteľ z masívu vám krásne prevonia celú spálňu. Jej povrch odpudzuje nečistoty a špinu. A drevo je úplne zdravotne nezávadné. Je tiež schopné absorbovať a uvoľňovať vlhkosť. V miestnosti tým vytvára príjemné a zdraviu prospešnú klímu. Čoskoro spoznáte, že sa vám dýcha ďaleko lepšie. Navyše si môžete byť istí, že nikto nebude mať rovnakú posteľ ako vy. Drevo má totiž špecifickú a neopakovateľnú štruktúru. Každý kúsok je originálny. Jednotlivé dreviny sa vyznačujú tiež typickým sfarbením. Morením sa dá ale farebné prevedenie dreva zmeniť. Môžete tak využívať výhody určitého druhu dreva a zároveň mať posteľ vo farbe, ktorá vám vyhovuje.

Posteľ z masívu vám vydrží celý život

Drevo je pomerne náročné na spracovanie. Ide totiž o prírodný materiál, ktorý neustále dýcha. Kvalitné spracovanie dreva je preto základ. Len tak máte istotu, že vám vydrží naozaj dlho. Masívne drevo je veľmi odolné. V prípade mechanického poškodenia je ale možné ho – na rozdiel od iných materiálov – ľahko a rýchlo opraviť. K dlhovekosti môžete svojej posteli pomáhať ošetrovaním pomocou špeciálnych olejov a voskov. Dobre spracované drevo si vyžiada vyššie počiatočné náklady. Táto investícia sa vám ale čoskoro vráti. Nenechajte sa teda vysokou cenou odradiť.

Nie je drevo Ako drevo

Druhov drevín je naozaj veľa, pre uľahčenie ich môžeme rozdeliť na domáce a exotické. Exotické dreviny sa od tých domácich líšia hlavne cenou. Napríklad taký mahagón je už takmer považovaný za luxusný tovar. Okrem ceny sa jednotlivé dreviny líšia svojím vzhľadom a potom tiež mierou odolnosti či životnosťou. Hoci tieto rozdiely nie sú nijako zvlášť výrazné, každý dávame prednosť niečomu inému a preto bude každému vyhovovať iné drevo. Postele z masívu sú najbežnejšie dostupné z dreva smreku, borovice, buka a duba. A práve týmto drevinám sa teraz budeme venovať podrobnejšie.

Borovica

Borovicové drevo je pevné a pružné. Postele z masívnej borovice sa cenovo pohybujú rôzne, môžeme nájsť veľmi lacné alebo aj veľmi drahé modely. Pretože toto drevo obsahuje veľké množstvo živice, je ťažko moriteľné a preto je najčastejšie k dostaniu vo svojej prirodzenej podobe. Svetlá farba, niekedy mierne do modra alebo do šeda, sa dá ale upraviť lakovaním alebo voskovaním. Živica navyše spôsobuje vysokú odolnosť proti vlhkosti. Borovicové drevo sa tiež vyznačuje veľkou sukovitostou, čo sa samozrejme nemusí páčiť každému. Posteli to však dodáva veľmi originálny vzhľad, s nádychom rustikálnosti.

Dub

Dubové drevo je veľmi tuhé a húževnaté, čo sa premieta aj do jeho ceny. Aj cez to, že sú drahšie, sú ale postele z dubového masívu veľmi obľúbené. Dubové drevo má výraznú textúru, ktorá sa niekedy vyznačuje farebnou rozdielnostou. Istou “nekvalitou” tohto dreva sú tiež bežné otvorené póry. Kvalite materiálu to ale nijako nevadí a pre niektoré nejde ani o vady na kráse. Farba duba je medová, vďaka lakovanie však zoženiete posteľ v mnohých rôznych farebných prevedeniach.

Buk

Buk je veľmi tvrdý a pevný, čo zaručuje dlhú životnosť a stabilitu postelí. Zároveň ide ale o ľahko spracovateľné drevo. Ak narazíte na posteľ s originálnym riešením roštu, bude pravdepodobne z buka. A práve tieto vlastnosti robia z postelí z bukového masívu v našich končinách tie najobľúbenejšie. Štruktúra dreva je veľmi jemná, skoro až nevýrazná. Prírodná farba je svetlá, ponúka sa však nepreberné množstvo možností lakovania alebo morenia. Bukové drevo môže byť tiež upravené parením, čo mu dodáva mierne ružovkastý odtieň. Cenovo patrí postele z buku k tým dostupnejším.

Smrek

V lese je smrek najrozšírenejší drevinou, Medzi postele už tak bežný ale nie je. Postele zo smrekového masívu patria k tím lacnejsím. Rovňák Ako borovica sa aj smrekové drevo radí Medzi tzv. Mäkké dreva. Je teda výrazne ľahšie než napríklad buk .Alebo dub, ktorý sa naopak radí k tvrdým drevám. Hľa smrekové drevo je ale veľmi pevné. Na Rozdiel od borovice neobsahuje toľko bitúmen a umožňuje akékoľvek úpravy. Prirodzenú svetlelnú Farbu je teda možné pomocou lakovania alebo morenia premeniť takmer na akúkoľvek inú. Smrekové drevo nie je tiež toľko sukovité a oproti borovicovému si svoje prirodzenú Farbu uchováva dlhodobo. Je síce Menej odolné proti vlhkosti, zato v suchu je veľmi trvanlivé a nezosychá.

Dajte posteli z masívu šancu

Prírodné materiály sú dnes veľmi trendy. Dajú sa kombinovať so syntetickými materiálmi, je tiež možné kombinovať rôzne druhy prírodnín medzi sebou. Drevo je zdravotne nezávadné, naopak nášmu zdraviu veľmi prospieva. Krásne vonia a krásne vyzerá. Aj v rušnom modernom meste vďaka nemu môžete cítiť prepojenie s prírodou. Každé drevo je iné a tak záleží len na vašom vkuse, finančným možnostiam a ďalším požiadavkám.  Nech už si ale vyberiete posteľ z masívu z akéhokoľvek dreva, určite nešliapnete vedľa.