Pri potulkách Banskou Bystricou sme sa v mrazivom, januárovom počasí skočili zohriať do Kaviarne Place Cafe. Nachádza sa v centre mesta, na ulici Jána Cikkera, ktorá vedie priamo k Pamätníku SNP. Neďaleko je Štátna opera JGT a tým, ktorí boli v Banskej Bystrici už veľmi dávno, môže slúžiť ako oporný bod  známa budova hotela Národný dom, ktorá je takmer v susedstve.

Kaviareň je súčasťou hotela Urpín City Residence a okrem kávy ponúka aj raňajky a večer možnosť príjemného posedenia pro dobrom vínku. V čase našej návštevy boli hosťami kaviarne prevažne podnikatelia. Niektorí pracovali s notebookom rozloženým na stole, iní spoločne o niečom rokovali alebo telefonovali. Asi sme boli jediní, ktorí sedeli len tak, bez pracovných problémov, pri káve.

Kaviareň pozostáva z viacerých priestorov, je moderne zariadená, čistá a veľmi pekná. Obsluha je rýchla a príjemná. Trochu nám na stole chýbal nápojový lístok. Čašníčka sa na nás usmievala bez toho, aby nám niečo ponúkla. Situáciu sme rýchlo vyriešili tým, že sme si objednali klasiku – jedno espresso s mliekom a jednu zalievanú kávu. O káve sme sa nedozvedeli nič, ale zato nám priniesli na stôl výborné Espresso Lungo. Malé množstvo silnej, chutnej, voňavej kávy na dne šálky a horúcu vodu. Kávu sme si sami mohli dotvoriť podľa svojej chuti. Aj zalievaná káva bola vynikajúca.

K dobrej pohode hrala v miestnosti tichá hudba a k dispozícii bolo aj niekoľko druhov dennej tlače a časopisy. Na stenách boli obrazy známych svetových osobností, čo prispievalo k vytvoreniu zaujímavej atmosféry kaviarne.

Prekvapenie nás čakalo pri pohľade na účet. Pred vchodom do kaviarne sme síce na malom pútači postrehli oznam, že všetky druhy káv sú za 1,- euro, ale akosi sme tomu nechceli uveriť. Veď dnes aj v pouličnom bufete pýtajú za kávu viac. V tejto kaviarni bola nielen chutná káva ale aj veľmi príjemné prostredie a dobrá, rýchla, milá obsluha. Určite si sem ešte viackrát prídeme posedieť.