V centre Karlových Varov na ulici T. G. Masaryka sa pyšne týči architektonický skvost Grandhotel Ambassador Národný dom. Postavený bol podľa návrhov viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Teraz vás zavediem trochu do histórie tohto veľkolepého hotela. V septembri 1898 strelecký zbor schválil stavbu hotela. V marci 1899 začali stavebné práce. Súčasný Grandhotel Ambassador svoje brány kúpeľným hosťom prvýkrát otvoril na začiatku minulého storočia, a to konkrétne 23. februára 1901. Čoskoro sa stal známym spoločenským centrom ponúkajúci nielen prvotriedne ubytovanie, ale aj nezabudnuteľné zážitky. V apríli 1901 bol zahájený program v slávnostnej sále Varieté Orfeum. V roku 1921 sa hotel obnovil a rozšíril. V roku 1930 hotel prešiel do majetku mesta a pravdepodobne v tejto dobe bol hotel premenovaný na Národný dom. V roku 1937 interiér hotela prešiel celkovou modernizáciou. 1. januára 1955 vypukol požiar na 4. poschodí. 3. mája 1958 bol objekt zapísaný na zoznam štátnych nehnuteľných kultúrnych pamiatok. V roku 1992 mesto odkúpilo objekt od štátu a v následnej privatizácii kúpil hotel Ivo OUŘADA z kúzelníckej rodiny, ktorý za neho nikdy nezaplatil, nasledovali súdne spory. V roku 2000 sa objekt znovu vrátil do majetku mesta, ktoré ho následne predalo firme Eltodo. V roku 2007 bolo vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu, ale Ivo OUŘADA podal ďalšiu žalobu, kataster nehnuteľností majetok podľa zákona zablokoval, a tak hotel ďalej chátra. Napokon v roku 2010 nastala dohoda medzi zainteresovanými stranami a stiahnutia žalôb, a tak Národný dom pripadol firme Eltodo. V roku 2011 bola konečne zahájená rekonštrukcia podľa projektu z roku 2007. Slávnostné otvorenie Grandhotel Ambassador Národný dom pripadlo na 1. mája 2015.Táto secesná nárožná budova hotela poskytuje svojim hosťom prvotriedne ubytovanie v 83 izbách triedy Superior s kompletne zariadenou balneoprevádzkou, wellness centrom a vlastným parkoviskom. Grandhotel Ambassador ponúka vysoký štandard hotelových a spoločensko-kultúrnych služieb. Keď pôjdete najbližšie okolo, všimnite si fresky, ktoré zdobia celú spodnú fasádu Národného domu. Ich pôvod siaha do 18. storočia a sú akousi kronikou mesta Karlove Vary.

Práve v týchto jedinečných priestoroch s bohatou históriou, nadčasovou architektúrou a spoločenským životom, si v roku 2016 našla svoje dôstojné miesto aj Pilsner Urquell Original Restaurant,  nazývaná „Nároďák“. Počas našej dovolenky v Karlových Varoch sme aj my v jeden večer túto zaujímavú reštauráciu navštívili. Okrem krásnej historickej budovy ma celkom zaujalo aj vnútorné prevedenie reštaurácie. Takzvaný Nároďák ponúka aj posedenie na vonkajšej terase, ktoré vás vtiahne do života a diania kúpeľného mesta. Nakoľko bola vonku tma, usadili sme sa v interiéri reštaurácie. Na prvý pohľad ma zaujali mosadzné tanky na pivo, ktoré boli zároveň aj dominantou tohto priestoru. Reštaurácia je zariadená so svetlohnedými stolmi a klasickými čiernymi stoličkami, čo dodáva priestoru pekný kontrast. V miestnosti nájdete vitrínu s vínom, obrazy, lampy, časopisy, na oknách sú zavesené mohutné závesy, vešiak, lustre, zrkadlá a toto všetko reštauráciu krásne dekoruje. Zariadenie reštaurácie pôsobí príjemne. Skôr som bola prekvapená, že v reštaurácii posedávalo len zopár ľudí.

V Grandhotel Ambassador taktiež objavíte RESTAURANT Julius Zeyer, kde zažijete neopakovateľnú atmosféru nádherných historických priestorov a kulinárske umenie. Táto reštaurácia zaručuje ako hotelovým hosťom, tak aj prichádzajúcim návštevníkom širokú ponuku kvalitných, vyvážených a čerstvých pokrmov formou bufetových stolov. Posedenie na vonkajšej záhradke vám ponúka krásny výhľad na centrum tohto kúpeľného mesta. Ak ste milovníci živej hudby a nočného života, v tom prípade vám odporúčam MUSIC BAR KAKADU. Jedná sa o najznámejší nočný bar s dlhoročnou tradíciou a nezabudnuteľnou atmosférou. Svojich hostí láka bohatou ponukou alkoholických nápojov, zaujímavých koktailov, šampanských, tuzemských i zahraničných vín. Súčasťou MUSIC BAR KAKADU je salónik Moet & Chandon Lounge, ktorý je možné rezervovať pre uzavretú spoločnosť.

Vráťme sa však do Pilsner Urquell Original Restaurant. Je to miesto ako stvorené na pohár oroseného piva. No nakoľko ja tento nápoj až tak veľmi neobľubujem, objednala som si cappuccino v hodnote 55 Kč. Káva bola servírovaná v bielej šálke s cukrom, žiaľ bez pohára s vodou. Preto servírovanie hodnotím za nudné, ale chuť kávy bola dobrá. Pripravujú kávu nemeckej značky J.J. Darboven, ktorá je na trhu od roku 1866. A čo ďalej v tejto reštaurácii ešte ponúkajú? K originálnemu plzenskému pivu sa najlepšie hodí tradičná česká kuchyňa. Pripravujú ju podľa originálnych receptúr s dôrazom na najvyššiu kvalitu a čerstvosť surovín. Okrem klasiky samozrejme ponúkajú aj modernú gastronómiu a miestne špeciality. V ponuke majú studené pochúťky, špeciality k pivu, chrumkavé pochutiny, polievky, bezmäsité jedlá, mäso z grilu, dezerty. V ponuke nájdete okrem piva taktiež  kávu, víno, destiláty, nealkoholické nápoje a veľa iného. Stačí do Nároďáku len prísť, vybrať si z danej ponuky a už si len vychutnávať túto historickú atmosféru.

Adresa: T. G. Masaryka 1088/24, 360 01 Karlovy Vary, Česko

Otváracie hodiny: Po – Ne: 11 – 23

Pilsner Urquell Original Restaurant hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

Pilsner Urquell Original Restaurant celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47a0996be491115f%3A0x15b4be2889239852!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNvJ9st8pjYLOAISpIAk9G9S8lgyiSpowD0SQpO%3Dw240-h160-k-no!5spilsner%20urkvel%20narodoak%20karlove%20vary%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNvJ9st8pjYLOAISpIAk9G9S8lgyiSpowD0SQpO&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwi7oq3prNLsAhVO4YUKHdGgCB4QoiowCHoECA4QAw