Už sme si zvykli siahnuť po impregnácii, keď potrebujeme ošetriť obuv pred nepriazňou počasia. Už menej impregnujeme oblečenie, módne doplnky či bytový textil, čo je trochu škoda. Bežná impregnácia funguje priemerne. Tá s prívlastkom „nano“ je užívateľmi hodnotená výrazne lepšie. Hlavne čo sa týka dlhšieho pôsobenia.

Impregnáciu vám doslova vnútia v každom obchode s obuvou k akýmkoľvek topánkam, ktoré kupujete. Nie je na škodu, ale vydrží pomerne krátko a jej pôsobenie sa veľmi rýchlo stratí. Efektívnejšie je použiť impregnáciu postavenú na najmodernejších vedeckých poznatkoch. Ide o nano impregnáciu.

Impregnácia textilu s využitím nanotechnológie je efektívnou ochranou pred vodou a špinou. Dá sa používať nielen na obuv. Perfektne pomáha získať oblečenie odolné vode, chráni taktiež naše kožené výrobky, napríklad kabelky, ale užitočná je aj v domácnosti na ochranu čalúnených sedacích súprav, ale aj iných na zašpinenie citlivých textílií či kožených výrobkov.

Nanotechnológia nie je žiadna pseudoveda

Ide o vednú a priemyselnú oblasť, v ktorej sa cielene manipuluje s atómami. Vďaka tomu je možné vytvárať úplne nové materiály a látky s unikátnymi vlastnosťami. Nanotechnológie sa dnes využívajú v celej škále vedných oblastí, od fyziky, cez chémiu, robotiku až po molekulárnu biológiu. Nano impregnácia textilu je výsledkom bádania v oblasti chemickej nanotechnológie, ktorá sa mimo iné zaoberá ochranou povrchov a vytvára produkty, ktoré sa zjednodušene povedané chovajú ako tekuté sklo a občas sa preto takto aj nazývajú.

Pomerne mladá vedná disciplína sa inšpiruje prírodou

Vychádza z poznatkov z oblasti rastlinnej ríše a jedným z najznámejších príkladov, používaných pre vysvetlenie nano ochrany povrchov je z prírody známy efekt lotosového kvetu. Lotos, tento nádherný kvet, vyrastá z bahna. Napriek tomu je takmer ihneď po vynorení nielen čistý, ale aj suchý. Štruktúra povrchu listov aj kvetu lotosu doslova odpudzuje špinu aj vodu. Oboje po nich rýchlo skĺzne a povrch zostane nádherne čistým. Práve s touto inšpiráciou pracuje aj chemická nanotechnológia zameraná na ochranu povrchov a z rovnakého princípu vychádza taktiež účinok nano impregnácie textilu a kože, ktorý vyrába spoločnosť Nano Concept.

Účinok nano impregnácie je výrazne väčší než bežnej

Aj vďaka dlhšiemu účinku vlastne nejde o drahší produkt v porovnaní s bežnou impregnáciou. Pritom nano impregnácia ponechá textil aj kožu vzdušnou. Impregnovaný materiál dýcha a neplesnivie. Funguje rovnako ako membránové materiály. Vlhkosť prepustí smerom von, ale nepustí dovnútra.

Takto sa nano impregnácia chová aj na bytovom textile. Dobre naimpregnovaný zabráni vzniku škvŕn od kávy, červeného vína, od mastnoty aj od rôznych nehôd našich domácich zvierat. Znečistenie sa udrží na povrchu, neprenikne do vlákien materiálu a na vyčistenie vám postačí iba handrička namočená vo vode. Nie je to o nič zložitejšie ako utrieť sklo.

Nano impregnácia textilu a kože od Nano Concept vydrží aplikovaná na textil až päť praní, a to dokonca aj s použitím sušičky. Naviac prať skoro nemusíte, lebo textil získa samočistiace vlastnosti (prejaví sa už zmienený efekt lotosového kvetu). Nanotechnológia zabraňuje tvorbe plesní, funguje antibakteriálne a odpudzuje škodlivé organizmy. Impregnácia je odolná aj mechanickému zotretiu. Prípravok je bezfarebný, nezanecháva fľaky ani zápach. Je tiež veľmi ekologický.

Použitie nano impregnácie textilu a kože je veľmi široké

Hodí sa pre koženú, textilnú aj outdoor obuv, vrátane membránovej obuvi, ktorej účinok ešte viac podporí. Je perfektná na impregnáciu oblečenia. Hodí sa na bundy, šaty, rukavice, kravaty, aj na goliere košieľ tak trpiace ušpinením. Naimpregnuje lyžiarske oblečenie aj koženú módu, vrátane doplnkov. Hodí sa na čalúnenie v dome, byte aj v aute. Pomáha s údržbou kobercov, obrusov i stolovacích podložiek. Perfektnou je na stany, markízy, plátenné strechy automobilov aj na stany.