Sieť kníhkupectiev Martinus pozýva všetkých knihomoľov na posedenie do ich červeného kútika, kde si môžu napínavé literárne príbehy obohatiť o zmyselnú arómu kávy. Od svojich začiatkov si prešla rôznymi dizajnovými aj kvalitatívnymi zmenami a tak ju idem „očekovať“.

Nenásilná červeň

Červená je farbou lásky, no taktiež aj agresivity a tak je jej výber veľkým riskom. Dokáže surovo zavraždiť potenciál mnohých interiérov a vnesie mu vulgárny ráz – to však nie je prípad Foxfordu. Nájdeme tu spojenie dizajnových a infantilných kúskov, ktoré spolu prekvapivo vytvárajú útulne hniezdočko, kde sa človek môže schúliť s knižkou v ruke. Za najštýlovejší prvok považujem skladanú podlahu zloženú z kosodĺžnikov troch rôznych driev. Pod spomínané infantilné detaily by som zaradil nožičky od stolov v tvare červených ceruziek, čajníkové lampy alebo konferenčný stôl, ktorý pripomína sušienku. Foxford vie ako na deťúrence! Príjemný interiér je doladený zopár retro sedačkami, ktoré bijú na škandinávsku nôtu a nesú sa v spomínanej červenej farbe. Zaujímavým detailom, ktorý stojí za spomenutie, sú stoly so sklenenou doskou. Pod ňou sú naukladané otvorené knižné bestsellery ako Pán Prsteňov či Harry Potter.

To, čo narúša kúzelný dojem, je fakt, že kaviareň sa nachádza priamo v predajni a tak pri pohľade vôkol vidíme celý rad rôznofarebných a chaotických artiklov.

Malá kaviareň, obrovský výber

Štýlový nápojový lístok lákal k prelistovaniu – limonády, čaje zákusky a samozrejme kávy. Foxford nás láka na špecialitky ako cascara, espresso s tonicom alebo kubánske espresso (pripravené z kokosového cukru). Myslí sa tu na tých, ktorí laktózu netolerujú (sójové mlieko ako alternatíva) a aj na tých, ktorým latóza doslova šmakuje. Dôkazom toho je supercappuccino, ktorého príprava nahrádza mlieko za smotanu.

V ten deň sme si dali espresso lungo s karamelovým latté. Na espresso som sa obzvlášť tešil, keďže jeho intenzívna, no lahodná chuť je zárukou toho, prečo sa do Foxfordu tak rád vraciam. Dnes ma však sklamalo – bolo viac vodnaté, menej intenzívne a pomerne studené. Možno by sa hodilo trochu ohriať mliečko. Karamelové latté bolo vskutku podarené – príjemne osladené s decentnou arómou. Deň väčšinou napraví malý škoricový koláčik s brusnicami, no dokonca aj ten bol počas našej návštevy obschnutý. Napriek tomu sme ho zhltli v priebehu sekundy.

Nadštandardne milá

Juj, obsluha bola o tom čase ako slniečko – vysmiata, s príjemným hlasom a navyše rýchla. Vo Foxforde je pohár vody samozrejmosťou bez ohľadu na to, čo si objednáte a dostávate ho ešte skôr, ako si stihnete vybrať – pekné to gesto.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 4,5/5

Foxford je jedno z najpríjemnejších miest OC Galérie, kde si človek môže vychutnať svoju šálku kávy. Útulné, milé, hrejivé, s milou obsluhou a košatou ponukou – aj slabšie dni sú vo Foxforde vždy dosť dobré na to, aby ste odtiaľ odchádzali spokojní a uvoľnení.

Foxford

Toryská 5, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps?q=foxford&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwi27J_9iL_ZAhVBLlAKHUqGA8AQ_AUICigB

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokFabbrica Café
Ďalší článokGuilty Donuts