Vďaka náhode sme sa dozvedeli o unikátnej kaviarni Esterházy v Galante. Tak sme sa tam jednu nedeľu vybrali. Táto jedinečná kaviareň sídli priamo v kaštieli. V roku 1633 dali kaštieľ postaviť bratia Daniel a Pavol Esterházyovci. Jedná sa o neogotický kaštieľ a je skutočným architektonickým skvostom. Rod Esterházy patril k najbohatším a najváženejším šľachtickým rodom v Uhorsku. V roku 1736 člen rodu, istý nitriansky biskup Imrich, dal kaštieľ prestavať v barokovom slohu. Súčasnú podobu kaštieľ získal v roku 1861, kedy prešiel kompletnou prestavbou v štýle romantickej anglickej gotiky. Keď však v roku 1879 zomrel posledný majiteľ kaštieľa József Esterházy, kaštieľ prepadol do rúk štátu a odvtedy v ňom sídlili rôzne inštitúcie, ako okresný úrad alebo gymnázium. Od pádu komunizmu chátral, ale v posledných rokoch táto dominanta mesta opäť ožíva. V roku 2011 sa otvorilo obnovené severné krídlo kaštieľa, ktoré slúži na rôzne výstavy. Na nádvorí kaštieľa sa konajú spoločenské a kultúrne podujatia. Tento impozantný kaštieľ Esterházyovcov je pýchou a taktiež symbolom Galanty. Okolo kaštieľa sa rozprestiera historický park s výskytom starých a hodnotných drevín. Súčasťou parku je taktiež busta hudobného skladateľa Zoltána Kodálya. Takže aj prechádzka po parku je príjemnou súčasťou návštevy kaštieľa a kaviarne.

Kaviareň Esterházy je vskutku veľkolepá. Kaviareň zrekonštruovali v priestoroch západnej veže kaštieľa. Vstupom do kaviarne sa súčasne ocitnete v dobe renesancie, baroka, či neogotiky. Milovníci histórie a čias minulých si s istotou prídu na svoje. Kaviareň pozostáva z dvoch salónikov a vstupnej chodby, kde si môžete pohodlne odložiť svoj kabát. Uchvátia vás prekrásne podlahy a klenby. V interiéri sa nachádza historický nábytok a rôzne artefakty. Môžete tu taktiež obdivovať vzácne a krásne obrazy rodu Esterházy. Povedala by som, že kaviareň je premyslená do najmenšieho detailu, dokonca aj radiátor má historický nádych. Trochu ma však vyrušovala moderná chladnička na chladené nápoje a dezerty. Kaviareň pôsobí veľmi príjemne, ba až romanticky. Jednoducho, tieto priestory dýchajú históriou.

Personál bol veľmi vkusne oblečený, tak ako sa na takúto kaviareň patrí. Zaujímavé by bolo, keby mali na sebe dobové oblečenie. Z danej ponuky sme si vybrali cappuccino ESTERHÁZY v cene 2,30€. Veľmi som ocenila, že okrem kávy ESTERHÁZY mali v ponuke aj kávu značky Illy. Všimla som si, že cappuccino v tejto kategórii stálo 2€. Lenže my sme chceli ochutnať ich kávu. Káva ESTERHÁZY je 100% Arabica. Kávu raz za čas obmieňajú. Táto čerstvo pražená značková káva Esterházy pochádza z domácej pražiarne Inpresso z Galanty. Musím sa však priznať, že ma táto káva pre svoju vysokú aciditu, teda kyslosť, veľmi nepresvedčila. Všetky kávy pripravujú aj v bezkofeínovom prevedení. Vraj treba ochutnať tortu Esterházy, ktorú pripravujú podľa pôvodnej receptúry. Táto torta je orechová s vanilkovým krémom a citrónovou penou a je bezlepková. No my sme dali prednosť punčovému rezu, ktorý bol, mimochodom, veľmi chutný. Na stole mali položený ponukový list so zimnou ponukou, ktorý obsahoval varené víno, hot fruit, horúce jablko, bombardino, horúcu čokoládu. Z ponuky si taktiež môžete vybrať nealkoholické a alkoholické nápoje a široký výber dezertov a zákuskov, samozrejmosťou je víno a rôzne destiláty. Vo vitríne nájdete rôzne suveníry, ako sú víno, magnetky, káva, šálky, poháre na víno s logom Esterházy.

Po príjemnom posedení pri šálke kávy a výbornom zákusku sme sa zberali na odchod. To sme ale ešte netušili, že ten pravý zážitok nás ešte len čaká, nakoľko milý a príjemný čašník sa nás spýtal, či si chceme popozerať aj ich ďalšie priestory. Samozrejme sme nezaváhali ani na minútku. Najprv nás zaviedol do pivnice, kde sa nachádza vináreň. Táto renesančná pivnica z roku 1633, ktorá sa ukrýva pod kaštieľom, je skutočným unikátom na Slovensku. V tejto historickej vinárni sa konajú degustácie, prezentácie vín, destilátov a dokonca kávy. Vína v ich vinárni sú exkluzívne a pochádzajú z Rakúska, Maďarska, Slovenska a Moravy.  V pivnici sú pôvodné renesančné klenbené steny a v kombinácii s moderným dizajnom pôsobia naozaj luxusne. V tejto vinárni vám radi usporiadajú rodinné oslavy, firemné stretnutia, školenia, besedy, koncerty, stretávky, svadby. Nádherný interiér kaviarne, ako aj vinárne, ponúka možnosť fotografovania pre súkromné alebo profesionálne účely a, samozrejme, aj svadobné fotenie. Jedným slovom som bola očarená. Aby toho však nebolo málo, ešte nás čašník zaviedol na poschodie. Vo vrchnej časti majú kanceláriu a miestnosť, ktorá bude v budúcnosti slúžiť ako kongresová sála. Aj tieto priestory boli krásne zariadené. Najviac ma uchvátil nádherný luster. Taktiež na schodoch bolo umiestnené dobové oblečenie. To človek musí jednoducho zažiť.

S takouto ústretovosťou a ochotou som sa už dlho nestretla. Takisto nám čašník vedel povedať dosť ku histórii rodu Esterházy, ako aj ku samotnému kaštieľu. Taktiež nám porozprával o priebehu rekonštrukcie kaviarne. Tak tomuto skutočne hovorím káva so zážitkom. Som rada, že som v tejto kaviarni mohla byť. Ak budete v okolí Galanty, návštevu tejto historickej kaviarne si jednoznačne nenechajte ujsť.

Adresa: Parková 1005, 924 01 Galanta

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 22, Pia – So: 8 – 0, Ne: 9 – 22

Kaviareň Esterházy hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 1

Kaviareň Esterházy celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b6f7377d48c77%3A0x15c4a895c7e5ae87!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPoa6qAMBE_XRyIX5IkuLS57rX2JakvKORjfYD5%3Dw213-h160-k-no!5skaviarni%20Esterh%C3%A1zy%20v%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPoa6qAMBE_XRyIX5IkuLS57rX2JakvKORjfYD5&sa=X&ved=2ahUKEwiX5pGy-IjoAhVRQ8AKHZI1D1gQoiowE3oECBIQBg