V októbri už tradične chodievame do Nitry na Autosalón. Inak tomu nebolo ani v tomto roku. Po prehliadke automobilov sme sa rozhodli, že sa pôjdeme pozrieť na Nitriansky hrad a skočíme niekde na dobrú kávu. Nitriansky hrad sa nachádza v centre mesta vo výške 220 m n. m., a bezpochyby patrí k dominantám Nitry. V hrade sa ukrýva Katedrála sv. Emeráma – Katedrálna veža – Diecézne múzeum – Gotická priekopa – Biskupský palác -Kazematy – Pamätná izba kardinála Jána Chryzostoma Korca. Biskupský palác, je verejnosti sprístupnený raz do roka. V súčasnosti je hrad sídlom kancelárií biskupského úradu. Po prechádzke prekrásnym hradným areálom sme zamierili do kaviarne Castellum Cafe.

Táto kaviareň je situovaná vo výnimočnom prostredí. Kaviareň Castellum Cafe nájdete priamo pod hradom. Na tomto mieste sa dokonalo spája história so súčasnou architektúrou. Stavba má jedinečné architektonické riešenie.

Zámerom investora bolo oživiť priestory areálu Nitrianskeho hradu. Súčasťou plánu bolo vytvorenie miesta, kde si môžu návštevníci po prehliadke hradu oddýchnuť, vypiť si šálku kávy alebo ochutnať výborné jedlo. Reštaurácia ponúka krásny výhľad na starobylé hradné múry, mesto Nitra a samozrejme na Zobor. Kaviareň vniesla život do tejto zabudnutej a skrytej časti hradného kopca.

Ako som sa dočítala, kaviareň dalo postaviť Nitrianske biskupstvo za pomoci Nórskych fondov. Objekt už počas výstavby vyvolal horlivú debatu o tom, či patrí na takéto historické miesto. Samozrejme, že názory sa rôznia. No ja som jednoznačne za. Castellum Cafe neruší výhľad na hrad a skvelo splýva s okolím. Podnik je celý zapustený do hradnej skaly a keď vyšliapete ku hradbám, ani si ho nevšimnete, pretože budete stáť na jeho streche. Vedľa strechy je schodište, ktorým pohodlne zídete priamo na terasu kaviarne.

Do kaviarne sa dostanete aj iným vstupom. Nepôjdete k Mariánskemu stĺpu, ale odbočíte úzkym chodníkom vpravo, ktorý vás zavedie presne pod kaviareň. Pri kaviarničke vysadili vinič, ktorý tiež veľmi pekne dotvára celkovú atmosféru. Z hradného kopca sa dá pohodlne dostať do mestského parku na Sihoti.

Po vstupe do kaviarne sme ostali zaskočení, nakoľko ako sa hovorí „praskala vo švoch“. Nenechali sme sa odradiť a chvíľu sme počkali vonku, než sa uvoľnilo miesto. Aj napriek tomu, že kaviareň disponuje vonkajšou terasou, vonku sa už sedieť kvôli chladnému počasiu nedalo. Interiér kaviarne je jednoduchý, až by sa dalo povedať, že strohý. Podlaha je betónová a sedenie pozostáva z drevených stolov a stoličiek. Na stoloch sa nachádzali vázy s karafiátmi, čo čiastočne zútulňovalo tento „drsnejší“ priestor.

Za pekný dizajnový kúsok musím označiť barový pult. Miestnosť je celá presklená a tým pádom ponúka príjemný výhľad. V letných mesiacoch si zákazníci radi vychutnávajú svoju kávu alebo drink na spomínanej terase. Na terase je okrem stolov aj dlhý múrik lemovaný dreveným obložením. V konečnom dôsledku, útroby kaviarne, ale aj vonkajšia terasa pôsobia príjemne.

Keď sme sa posadili hodnú chvíľku trvalo, než nás prišli obslúžiť a taktiež celý následný servis trval dlhšie. Ale vzhľadom k tomu, že kaviareň bola plná, tak to bolo pre nás pochopiteľné a akceptovateľné. V kaviarni pripravujú domáce limonády, teplé nápoje, denné menu, rôzne špeciality, dokonca si sami pečú dezerty. Objednali sme si cappuccino v hodnote 1,90€. Káva bola servírovaná v bielej šálke s pohárikom vody. Cappuccino by som označila za celkom chutné.

Len som sa nedozvedela, akú značku kávy táto kaviareň podáva, nakoľko mi na moju otázku o akú značku kávy sa jedná, čašník len odpovedal, že si kávu dávajú pražiť sami. Inak musím uznať, že obsluha bola milá a príjemná. Podotýkam, že v tejto kaviarni sme boli druhýkrát a opäť sme sa v nej cítili dobre. Návštevou kaviarne Castellum Cafe sme tak umocnili zážitok z prehliadky Nitrianskeho hradu.

 

Adresa: Námestie Jána Pavla II. 949 01, 949 01 Nitra

 

Otváracie hodiny: Po – Štv: 10 – 22, Pia – So: 10 – 23, Ne: 10 – 22

 

Celkovo hodnotím Castellum Cafe: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

 

Castellum Cafe hodnotím známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476b3edf7d7ab16d%3A0x96970b69a13ac9eb!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipO4QWNoVDcWhMEtFfaNal3BKOXqUcBEuh-gsQf0%3Dw240-h160-k-no!5scastellum%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipO4QWNoVDcWhMEtFfaNal3BKOXqUcBEuh-gsQf0&sa=X&ved=2ahUKEwjz-a3n3pvlAhXOIVAKHZy7A7AQoiowCnoECA0QBg