Zelená je nová čierna, zelená je teraz in. Vedci sa zhodli, že obe zelené ingrediencie, či už čaj alebo káva, dokážu pomôcť so stratou hmotnosti. Nenahradia vám cvičenie alebo správne nastavenú diétu, ale rozhodne dokážu pôsobiť ako faktor urýchľujúci metabolizmus, a teda dokážu pomôcť pri pokusoch o zníženie hmotnosti.

Popri cvičení a diéte môžete pokojne zaradiť zelený čaj alebo zelenú kávu do svojho denného ranného rituálu alebo ich užívať vo forme doplnkov ako výťažky zo zeleného čaju a zelenej kávy. Ako si však vybrať? Ktorý extrakt zvíťazí v boji zelených titánov o prvenstvo v spaľovaní tukov?

Zelený čaj

Pochádza z rastliny Camellia sinensis. Už po stáročia ho ľudia pijú pre zlepšenie svojho zdravotného stavu pomocou antioxidantov alebo na podporu kardiovaskulárneho systému. Výťažok z listov má magické schopnosti a práve listy sú tou časťou rastliny, ktorá pomáha i pri strate hmotnosti.

Zelený čaj obsahuje 2 zložky, ktoré sú prínosné pre vaše zdravie. Sú to katechíny, ktoré poskytujú väčšinu antioxidantov a kofeín, ktorý zvyšuje metabolizmus tukov.

Pri testoch s použitím placeba a extraktu zo zeleného čaju sa zistilo, že extrakt výrazne zvyšuje 24- hodinové výdaje energie. Dlhodobá konzumácia extraktu zo zeleného čaju dokázala, že v priebehu 12-týždňovej konzumácie podporuje mierne zníženie telesnej hmotnosti. Ak teda spojíte pitie zeleného čaju alebo konzumáciu extraktu s cvičením, bude vaša hmotnosť ubúdať rýchlejšie ako bez neho.

Aby ste však získali potrebnú dávku na chudnutie len z pitia zeleného čaju, museli by ste vypiť minimálne 8-10 šálok čaju denne. Účinná dávka je totiž 600 mg. Preto, pokiaľ chcete použiť silu zeleného čaju pri boji s nadváhou, použite ho vo forme extraktu.

Zelená káva

Zelenú kávu môžete kúpiť vo forme zelených kávových zŕn, drvených kávových zŕn alebo vo forme extraktu.

Tak isto ako pri zelenom čaji, i v tomto prípade je pri boji s hmotnosťou najúčinnejší práve extrakt zo zelenej kávy. Ten je vyrábaný z nepražených zelených kávových zŕn. Aktívne zložky v ňom sú zlúčeniny chlorogénnej kyseliny, ktoré pôsobia ako odbúravač tukov v ľudskom tele. Kyselina chlorogénna podľa doterajších výskumov je schopná zvýšiť aktivitu génu PPAR-alpha, ktorý sa podieľa na transporte a oxidácii mastných kyselín, a tiež redukuje tukové bunky pomocou antioxidačných účinkov.

Štúdia uverejnená v Journal of Medical Research v roku 2007 zistila, že pri pridávaní extraktu zo zelenej kávy do kávy ľudia stratili 4-násobok váhy oproti tým, ktorý počas 12 týždňov pili iba kávu. Samozrejme všetko prebiehalo v kombinácii s cvičením a diétou.

Ak chcete získať efektívnu dávku kyseliny chlorogénnej z extraktu zo zelenej kávy, musí to byť 120-300mg. Doplnok musí obsahovať 300-750 mg extraktu zo zelenej kávy.

 Zelený čaj vyhráva!!! Avšak iba vo forme extraktu

Podľa dostupných informácií vyhráva výťažok zo zeleného čaju, pretože obsahuje viac kofeínu a pokiaľ ide o zložky, ktoré majú významný vplyv na podporu metabolizmu a pomôžu vám spáliť tuk, tak kofeín je bezkonkurenčne kráľom chudnutia.