Cestou od našich poľských susedov sme sa zastavili v malebnej dedinke Ždiar. Obec sa nachádza na Slovensku v okrese Poprad. Leží v údolí medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou v Podtatranskej brázde. Cez Ždiar sme jednoducho nemohli prefrčať bez zastavenia. Preto sme sa rozhodli zájsť do STONE CAFFÉ, ktorú objavíte v STONE GALLERY na šálku kvalitnej kávy.

STONE GALLERY je skrytý poklad uprostred najdlhšej tatranskej dediny. STONE GALLERY otvorili v lete 2019. STONE GALLERY je prvá ART Galéria v Ždiari. Vystavuje práce sklára Jána Zoričáka, miestneho umelca žijúceho vo Francúzsku. Galéria vystavuje diela spomínaného umeleckého sklára, ktorý patrí medzi najvýznamnejších slovenských, ale aj francúzskych sklárov. Poďme spoločne nahliadnuť do životopisu Jána Zoričáka: Narodil sa v Ždiari v roku 1944. Strednú školu študoval na strednej priemyselnej škole sklárskej v Železnom Brode. Taktiež vyštudoval vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia spolu so svojou francúzskou spolužiačkou, neskôr manželkou, odišli žiť a, samozrejme, tvoriť do francúzskeho mesta Talloires. V roku 1972 na výstave skla v Mníchove získal bronzovú medailu. V roku 1980 získal Cenu Glaspreis vo Švajčiarsku. Neskôr dostal ocenenie v Španielsku. No a v roku 1984 aj cenu za sochárske dielo v Bratislave. V roku 1986 sa Ján Zoričák stal Rytierom Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky. V roku 2013 mu prezident SR udelil vyznamenanie – Pribinov kríž I. triedy. Ján Zoričák sa celý život venuje fotografii a plastikám zo skla. Patrí medzi tie výnimočné umelecké osobnosti pochádzajúce zo Slovenska, ktoré sa dokázali presadiť aj v zahraničí. A za to mu jednoznačne patrí veľké ďakujem. STONE GALLERY je štýlovo a vkusne zariadený umelecký  priestor. Nachádza sa na prízemí modernej budovy. Ponúkajú taktiež jedinečné ubytovanie v nových a moderných apartmánoch v STONE GALLERY a apartmánoch POD BUKOM. V STONE GALLERY sa ukrýva výnimočná kaviareň STONE CAFFÉ.

Kaviareň STONE CAFFÉ je nádherné miesto s výhľadom na čarovné Belianske Tatry. Túto kaviarničku sme navštívili prvýkrát, no určite nie naposledy. Jeden kútik je určený deťom. Môžete si zakúpiť aj suveníry. Jednoducho úžasná kaviareň s galériou. Prekvapilo ma, že bola kaviareň uprostred turistickej sezóny prázdna. Kaviareň je veľmi moderná a nadčasová. Priestor je zariadený v drevenom štýle a doplnený o kvalitný a elegantný nábytok. Vidieť, že tvorcovia tohto interiéru si dali veľmi záležať. Všetky prvky, ako aj farby, k sebe dokonalo ladia. Kaviareň je veľmi dizajnová. V miestnosti nájdete krb, obrazy, vankúše, drevené taburetky, knihy, sviečky, črepníkovú zeleň, lampy a veľa iného. Dominantným kúskom je bezpochyby červená pohovka s kreslami. Kaviareň disponuje aj letnou terasou, ktorá je zariadená ratanovým nábytkom. Priestor kaviarne je nádherne presklený. Človek si toto miesto veru rýchlo obľúbi.

STONE GALLERY pozýva návštevníkov na ochutnávku moderného umenia. No v spojení so STONE Caffé ponúkajú niečo aj pre chuťové poháriky. Príjemná a útulná kaviareň na poschodí ponúka kávu, nápoje a samozrejmosťou je očarujúci výhľad. K dispozícii majú tiež sójové a bezlaktózové mlieko do kávy a lahodné koláče. Prekvapil ma široký výber káv. V ponuke okrem iného mali aj zelenú kávu, vraj káva Štíhla línia. No my sme si z bohatej ponuky vybrali cappuccino v hodnote 2,20€. A ukázalo sa, že náš výber bol skvelý. Kvalitná káva typu espresso s vrstvou jemne napeneného mlieka. Cappuccino bolo servírované na striebornom podnose v bielej šálke s vodou, cukrom a napolitánkou. Servírovaniu a chuti kávy nemám skutočne čo vytknúť. Potešil ma veľmi príjemný a ústretový personál. A tie scenérie, ktoré STONE CAFFÉ ponúka, sú kúzelné. V budúcnosti STONE CAFFÉ v mojom obľúbenom Ždiari ešte určite navštívim.

Adresa: Ždiar 757, 059 55 Ždiar

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Zatvorené, Ut – Ne: 12 – 21

STONE CAFFÉ hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

STONE CAFFÉ celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x473e1fb202021c25%3A0x82ef0013f959fb73!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM87enGy3fCoRjPNkJutcD8_eV5XrRhGnJUXKBO%3Dw213-h160-k-no!5sSTONE%20CAFF%C3%89%20v%20STONE%20GALLERY%20%C5%BDdiar%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM87enGy3fCoRjPNkJutcD8_eV5XrRhGnJUXKBO&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiCwdDDx7DvAhUCiYsKHVJ9CM4QoiowF3oECCgQAw