S kamarátkou a zároveň bývalou spolužiačkou z vysokej školy sme sa dohodli, že pôjdeme navštíviť našu spoločnú spolužiačku, ktorú sme obe nevideli takmer 5 rokov. Naším cieľom bolo ísť do jednej malebnej dedinky pri Púchove. Moja kamarátka prišla aj s manželom a my sme ich vyzdvihli na vlakovej stanici v Púchove. Keďže sme mali ešte dostatok času, rozhodli sme sa skočiť niekam na kávu a, samozrejme, prehodiť pár viet. Na naše potešenie sme objavili jednu netradičnú kaviareň priamo v centre Púchova. Táto kaviareň nesie nezvyčajný názov Café Hygge. Podstatu tohto na prvý pohľad jednoduchého slovíčka som pochopila, až keď som si prečítala jeho význam. „Hygge“ pochádza z dánskeho slova a jeho doslovný preklad znamená útulný. Ako už bolo spomenuté, kaviareň sa nachádza takmer na námestí. Za veľkú výhodu považujem veľké parkovisko, ktoré sa nachádza v jej tesnej blízkosti, kde sme mohli pohodlne zaparkovať auto.

Interiér kaviarne je vyhotovený v škandinávskom štýle a je vskutku originálny. Miestnosť je zariadená v šedých odtieňoch s decentnými tónmi dreva. Však bezpochyby tu dominuje modrá petrolejová farba. Nábytok bol vyrobený na mieru a podlaha je krásna vinylová. Priestor je rozdelený do viacerých zón. Nájdete tu príjemné sedenie pri romantickom krbe, lavicové sedenie, ale tiež sedenie v pohodlných kreslách pozdĺž výkladového presklenia. Zaujímavá je španielska stena prekrývajúca vstupy na sociálne zariadenia, ktorá vytvorila kút na čítanie. Tento knižničný kút okrem milovníkov kníh ocenia aj deti, pretože si v ňom nájdu košík s hračkami. Za dominantný prvok kaviarne sa bezpochyby môže považovať barový pult s vitrínou na dezerty, ktorá upúta nejedného hosťa. Čo však považujem za najväčšiu zvláštnosť kaviarne, je atypický strop, ktorý tvorcovia dotvorili originálnou kolážou kaviarenského porcelánu. Človek tu má tak pocit, že tento porcelán sa vymyká gravitačnému zákonu. Kaviareň je doladená a zútulnená vankúšmi, obrazmi, závesmi, knihami a rôznymi drobnosťami. Kaviareň v letných mesiacoch pre svojich zákazníkom ponúka aj posedenie na vyvýšenej terase. Terasa je zároveň aj vstupným prvkom do kaviarne. Z kaviarne sme boli očarení na prvý pohľad. Usadili sme sa na lavicové sedenie, nad hlavami sme mali šálky a podšálky, a ostávalo nám len veriť, že majstri si svoju prácu odviedli dobre a kávový riad nezačne padať. V tejto zóne sa nám sedelo veľmi dobre, mali sme maximálne súkromie.

Musím pochváliť aj ponukový lístok, ktorý dotvárali výstižné texty. Objednali sme si 2x cappuccino, kde bolo dopísané – pokiaľ vyhľadávate klasiku, lahodné cappuccino 10g za 1,90€ nič nepokazí. Ďalej sme si objednali Flat white – 20 g za 2,40€, skoro ako kapučinko, ale základ je dvojité espresso, takže sa postará o dávku kofeínu. Neodolali sme ani káve Affogato za 2,80€, ktorú tvorí kopček vanilkovej zmrzliny. Ako som sa dočítala v jednom článku – personál tejto kaviarne prešiel špeciálnym školiacim kurzom Makeit Better, ktorý vedie odborník na kávu a jej prípravu, Filip Beňo. Ten im taktiež pomohol vybrať kávu z brazílskej oblasti. Čiže servírujú 100% Brazíliu. Kávu im však praží slovenská pražiareň Goriffee. Musím uznať, že chuť cappuccina bola naozaj skvelá. Pri káve Flat white kamarátka poznamenala, že je dosť silná. Určite musím vyzdvihnúť, že káva bola podávaná v peknej šálke na krásnej drevenej tácke s pohárom vody. V ponuke majú napríklad sortiment z pivovaru ŽiWELL alebo rôzne variácie limonád od lokálnych dodávateľov. V sezóne jar/leto a jeseň/zima čiastočne obmieňajú svoju ponuku. Z vitrín sa na vás usmievajú zákusky a dokonca niektoré z ich sú vhodné aj pre ľudí so špeciálnymi diétami. Je vidieť, že v kaviarni si potrpia na kvalitu a ja neskrývam svoje nadšenie.

Je viac ako isté, že táto netradičná kaviareň priviala do Púchova trochu severského štýlu. V Hygge sme sa cítili veľmi dobre a príjemne. O tejto kaviarni by som povedala, že je oázou pokoja. Z príjemného rozhovoru a úžasného relaxu pri šálke skvelej kávy nás vytrhla až skutočnosť, že je veľa hodín a musíme v našej ceste pokračovať. Odchádzali sme s nezabudnuteľným pocitom pokoja na duši. Len je škoda, že do týchto končín chodím veľmi málo. Ak v budúcnosti navštívim Púchov ležiaci na pomedzí Javorníkov, Bielych Karpát a Strážovských vrchov, je viac ako isté, že túto kaviareň do svojich cestovateľských plánov zaradím.

Adresa: Royova 773, 020 01 Púchov

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 22, Pia: 8 – 23, So: 9 – 23, Ne: 9,30 – 22

Café Hygge hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

Café Hygge celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47148f87734a4eb7%3A0x26cdc822d173641!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNWM_FyPMC93Cdp0Umh2tkEEW3BSzJ9N-W_vfW6%3Dw213-h160-k-no!5zQ2Fmw6kgSHlnZ2UgLSBIxL5hZGHFpSBHb29nbG9t!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNWM_FyPMC93Cdp0Umh2tkEEW3BSzJ9N-W_vfW6&sa=X&ved=2ahUKEwj2pcOJhMfnAhUDY8AKHRakB8sQoiowE3oECA4QBg