Počas výletu v stovežatej Prahe sme nezabudli navštíviť tradičnú kaviareň Slavia. Slavia je kaviareň v srdci historickej Prahy. Nachádza sa na brehu Vltavy oproti Národnému divadlu, pyšne sa týči na rohu Národnej triedy a Smetanovho nábrežia v Paláci Lažanských v Starom Meste v mestskej časti Praha 1.
Táto známa pražská kaviareň Slavia si zaslúži nahliadnuť hlbšie do svojej histórie: Podnikateľ Václav Zúfalý sa rozhodol vybudovať luxusné kaviarenské zariadenie na prízemí paláca, hneď oproti Národnému divadlu. Jeho úmyslom bolo vytvoriť moderné a útulné miesto pre stretávanie sa vzácnej klientely. Kaviareň Slávia svojich prvých hostí privítala 30. augusta 1884. Spomínaná kaviareň často hostila ľudí, ktorí mali namierené práve do susedného divadla. To, že bola kaviareň neďaleko divadla znamenalo, že tu voľné chvíle presedeli rôzni divadelníci a herci. Zo známych osobností tam napríklad chodil Bedřich Smetana, Jaroslav Seifert, Karel Čapek, Josef Čapek, Vítězslav Nezval a taktiež divadelný režisér Jaroslav Kvapil. V roku 1948 bola kaviareň znárodnená a v rokoch 1989 až 1997 ju zatvorili. Slávnostné znovuotvorenie kaviarne pripadlo na 17. novembra 1997. V Slavii ste mohli zahliadnuť tiež Václava Havla a veľa iných. Kaviareň Slávia sa dokonca objavila aj v literatúre, keď napríklad Jaroslav Seifert na kaviareň Sláviu odkázal vo svojej knihe Halleyova kometa, taktiež spisovateľ Ota Filip nazval jeden zo svojich románov Kaviareň Slavia.
Veľmi oceňujem, že pri vstupe do kaviarničky vám odložia veci v šatni. Sedieť v kaviarni Slávia v človeku vyvoláva nostalgiu. Máte pocit, že sa čas vrátil do minulého storočia. Musím sa priznať, že som mala husiu kožu, keď som sa pozerala okolo seba. Cez obrovské okná do priestoru preniká dostatočné svetlo. Za prvej republiky sa Slavia premenila na kaviareň v štýle francúzskeho art deco. Podobne ju poznáme aj dnes s drevom a mramorom na stenách a s množstvom zrkadiel. Za nápaditý prvok považujem moderné riešenie stropu so svietidlami. V miestnosti sa nachádzajú útulné boxy aj typické okrúhle mramorové stolíky. Každý z významných hostí tu má svoju fotografiu. Pôvodný obraz Slavie putoval do galérie a bol nahradený obrazom Pijáka absintu od Viktora Olivu. Tento veľký a pôsobivý obraz vyobrazuje pijana a zelenú éterickú vílu. Spomínaný maľovaný výjav nájdete aj na ponukovom lístku.
Kaviareň Slávia ponúka svoj jedinečný priestor pre konanie rôznych spoločenských akcií, svadieb, firemných akcií, večierkov, galavečerov s kompletným zabezpečením gastronomických služieb vrátane torty a kvetinovej výzdoby. Dokážu vyhovieť aj tomu najnáročnejšiemu klientovi. Pri prepojení všetkých prevádzok kaviarne Slavia, restaurantu Parnas a Divadelnej reštaurácie majú kapacitu okolo 500 miest na sedenie. Každý deň od 17. do 23. hodiny hrá v kaviarni naživo profesionálny klavirista.
Jedálny lístok bol položený priamo na stoloch, v ponuke nechýba česká, ale ani medzinárodná kuchyňa. Samozrejmosťou sú raňajky, ale aj mäsové špeciality, ryby, šaláty. Kaviareň Slavia ponúka exkluzívnu bio kávu CAFÉ VERDE od spoločnosti J.J.Darboven. Spomínaná značka je vhodná aj pre náročných klientov. J.J.Darboven bola založená v roku 1866 v Nemecku, a to konkrétne v Hamburgu. Spoločnosť J.J.Darboven sa stotožňuje s myšlienkou udržiavania životného prostredia. CAFÉ VERDE obsahuje ručne zbierané a triedené kávové zrná z kontrolovaných ekologických plantáží. Čašníci nám nechali dostatok času, aby sme si mohli vybrať z danej ponuky. Obsluha bola zhovorčivá a galantná a veľmi vhodne oblečená. My sme si objednali cappuccino, ktoré bolo mimoriadne chutné. Priamo od stola so šálkou kvalitnej kávy v dlaniach sme pozorovali nábrežie Vltavy, Karlov most, Pražský hrad alebo Národné divadlo. Kaviareň Slávia by nám vedela vyrozprávať nejeden zaujímavý príbeh.
Adresa: Smetanovo nábřeží 1012/2, 110 00 Praha 1
Otváracie hodiny: Po – Pia: 8 – 0, So – Ne: 9 – 0
Celkovo hodnotím Café & Restaurant Slavia: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1
Café & Restaurant Slavia hodnotím známkou 1
Link na Google maps: